میهمان یا زلزله 8 ریشتری!
پیرامون ورافتادن رسم دید و بازدید

میهمان یا زلزله 8 ریشتری!

نویسنده : مازیار حکاک

آن قدیما رسم بود هر روز خانه یکی از اقوام تلپ شوی و از زندگی در کنار اقوام لذت ببری! شلوغ کنی و خانه عمو، عمه و خاله و دایی را حسابی آباد کنی، طوری که بازگرداندنش به حالت اولیه دست کم یک هفته‌ای برای‌شان زمان بردارد! که البته با همه زحمت‌هایش و دعواهای کوچک و بزرگش، حال و هوای خاص وعجیب داشت. همین که الان برای ما به یک حس نوستالژیک و خاطره‌ای دست نیافتنی تبدیل شده، گواه همین مطلب است.
اما این روزها رسم دید و بازدید ورافتاده، گرفتاری ریز و درشت از یک طرف، توقعات متفاوت و تغییر سطح فرهنگی از طرف دیگر، باعث شده است، ملت عید تا عید هم درِ خانه اقوام‌شان را نزنند. آن هم در شرایطی که مسئله صله رحم بسیار در دین اسلام تاکید شده و بسیار توصیه شده است.
شرایط اقتصادی هم دلیل دیگری است تا کسی ریسک دعوت کردن خویشان و اقوام را به جان نخرد! این روزها یک میهمانی ساده  کلی خرج روی دست صاحب خانه می‌گذارد و همین امر هم بهانه‌ای شده تا شاهد دعوت کردن از سوی قوم و خویشی نباشیم و حتی متلک‌های‌مان با نیش باز در خصوص دعوت نکردن و یا شیرینی خوردن به هر مناسبتی کارگر نیفتد. در واقع ملت این‌قدر قسط و قرض دارند و از بانک‌های مختلف وام گرفته‌‌‌اند که معمولاً وام بعدی را باید خرج یکی دو ماهه اقساط گذشته‌شان کنند و این سیکل ادامه دارد تا دور از جان شما ریق رحمت را سر بکشند.
از سوی دیگر تجمل خواه ناخواه وارد زندگی همه شده است و این موضوع قابل کتمان نیست. اگر قبل‌تر می‌شد یک هیئت آدم را با نون پنیر و گوجه شام داد، الان ملت کمتر از جوجه سوخاری راضی نمی‌شوند. این امر را اضافه کنید به قیمت مرغی که در حال حاضر در کشور همانند طلا عمل می‌کند و قیمتش روز می‌زند و شرایطش به شکل بیشتر اجناسی شده که اگر به فروشنده بگویید این دیروز فلان قیمت بود با نگاهی عاقل اندر سفیه شما را نگاه ‌می‌‎کند و با پوزخندی می‌گوید خودت میگی بود، بود یعنی گذشت. بیدار شو اصحاب کهف!
اگر نگاهی به قیمت برخی غذاها در یک میهمانی 10 نفره بیاندازیم بیشتر به این تحلیل ایمان می‌آوریم که بحران اقتصادی هم دیلی است برای ورافتادن دید و بازید. از این رو جدولی را ردیف کرده‌ایم از قیمت‌ها بدون پیش غذا و نوشیدنی. البته در همه این‌ها آیتمی هم تحت عنوان «همسر هنرمند» هم حسابی کاربرد دارد و تاثیرگذار است چراکه یک همسر هنرمند می‌تواند غذای خوب و خوشمزه درست کند و مانع از خرید غذای بیرون شود و هم این‌که می‌تواند با پیش غذای ارزاان شکم ملت را سیر کند تا از تب و تاب خوردن غذای اصلی بیفتند، البته اگر دنج جیم (دختران نویسنده جیم) ناراحت نشوند، باید بگوییم گیر آوردن یک نفر از این جنس، در این روزها نعمت به شما رمی‌رود و کم‌کم دارد محال می‌شود؛ کم کم نسل همسر هنرمند که از هر انگشتش هزار هنر ببارد در حال انقراض است!

 

Pathp

البته بگوییم غذاهای ارزان‌تری هم هست اما همان‌طور که گفتیم ملت روی این را ندارند که جلوی میهمان ماکارونی، کوکو سبزی، کوکو سیب زمینی یا غذاهای از این جنس بگذارند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.qabel
f.qabel
٩١/٠٩/٢٦
٢
٠
جیمی دلم برای یک مهمونی صاف و ساده بدون ترس از خرجش تنگ شده....
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٧
٢
٠
دل ما هم تنگیده...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/٠٩/٢٦
٥
٠
البتنه اگه یکم سلیقه داشته باشین غذاهای خوشمزه ای میشه درس کرد و البته ارزون من ک پایه سالاد ماکارونی هستم شما چ
٩١/٠٩/٢٦
١
٠
اخ نگو که یه چند وقتیه تواین خوابگاه گیر افتادیم خبری از سلاد ماکارونی که هیچ سالاد عادی هم پیدا نمیشه
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٧
٢
٠
یعنی شما جلوی مهمون سالاد ماکارونی میذارین؟! اونام می‌خورند با نیش باز خونه شما رو ترک می کنند؟1 ایول دارین انصافاً...
shiezadeh
shiezadeh
٩١/٠٩/٢٦
١
١
نویسنده این متن چه دل پری داشته!!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٧
٢
٠
از چی دل پری داشتم... اگر منظورتون دعوت نشدن و گرانی است باید بگوئیم حق با شماست. اما اگر راجع به قلمبه ما به دنج جیم است باید بگوئیم سخت در اشتباهید!سخت. همسر من از اون خانواده هاش نیست. مصداق عینی استثناست در این اوضاع و احوال. غذا درست می‌کند که شما دست هایتان‌ را هم با غذا می بلعید. باور ندارید بفرمائید شام...
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٧
١
٠
لطف دارین آقامون... شرمنده می کنید مارو به خدا....( آدمک خجالت ) :)
2nyadideh
2nyadideh
٩١/٠٩/٢٦
٢
٠
پس همسر من يك استثناست! به حمدالله هم آشپزيش معركه ست! هم خانه داريش! تازه بيرونم كار ميكنه! بعد از اون كاراي برقي و اينا رو هم انجام ميده! شوهرمو ميگم ها! خدايي من ازش خيلي راضيم! انشاالله سايش سالهاي سال بالاي سر منو بچه هام باشه! اينارو مامانم برا همه تعريف ميكنه! با اين حساب ,الان من برا نوشتتون مثال نقض آووردم! خواهشا اون كلمه "همسر هنرمند" رو عوض كنيد و بذاريد " خانوم هنر مند" تا من برا اونم مثال نقض بيارم و فرصت بشه يكم از خودم تعريف كنم :) بعدشم كي گفته نميشه به مهمون ماكاروني يا كوكو سبزي يا سيب زميني داد! كافيه غذا رو بعد از پختن يه كم عجق وجق تزيين كني! يكمم از اين افشانه هاي زعفران بهش بزني , بعد موقع سرو غذا .ماكاروني رو بگي اسپاگتي آفريقايي! يا كوكوي سبزي رو بگي كوكتل آسيايي اين مدل ژاپنيشه! يا همين كوكوي سيب زميني ميشه بگي كوكو با سيب زميني هندي و دستور پخت بلژيكي. اصلانم سخت نيست! تازه ما همين بوراني ماست واسفناج رو به اسم غذاي هندي به خورد خيلي ها داديم! كلي هم به به چه چه شنيديم :)
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٧
٠
٠
راستش را بخواهید ما هر موقع میهمان را این جور اسکول کرده‌ایم بعدش فهمیدیم اون‌ها هم به نیت اسکول کردن ما خیلی راحت تن به چرت و پرت‌های ما تن داده‌اند و بعد رفتنه‌اند خانه و به ما کلی خندیده اند جوری که دلشان به حلق‌شان آمده، شمام یه تحقیقی بکنید بد نیست‌ها!
2nyadideh
2nyadideh
٩١/٠٩/٢٧
٠
٠
خب ديگه آدماي شهر ما يا آشناهامون قد شما مشدي ها زرنگ نيستن! مثلا مايي كه بودجه مون نميرسه دوستانمون رو رستوراني چيزي دعوت كنيم! ميبريمشون اين فلافلياي وسط شهر يه دونه از اين ميني پيتزاها(همينايي كه قد يه كف دستنو اندازه همبرگر) بعد ميگيم بخور كه داري غذاي شاهانه ميخوري مخصوصه اين فصله فقط مال اين شهره جاي ديگم پيداش نميكني . كالباس گوشتي داره قارچ كيلويي 6هفت تومن داره و. . .. (داستان كباب غاز كه خاطرتون هست) اينقدر ميگيم تا خودمونم باورمون شه! اينجوري با 700هشتصد تومن سروته يه سور قبولي رو هم مياريم! به همين راحتي :)
h_poortaghi
h_poortaghi
٩١/٠٩/٢٦
٢
٠
خیلی ها از ترس همین خرجهاست که مهمونی نمیدن و نمیرن. منم دلم لک زده واسه یک مهمونی بی ریا و ساده
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٧
١
٠
منظورتون از یک میمانی ساده و بی ریا کدامیک از موارد بالاست دقیق؟!اً:)
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/٠٩/٢٧
٣
٠
اگه مهمون واسه شکمش میاد خونمون اصلن نیاد شاعر میگه دوره هم بودن خودش یه نعمت قدرشو بدونین این غنیمته.... خودش گفت ها
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
راست می گه.من قدرشو می دونم.
پربازدیدتریـــن ها