دست برد به کار خدا!
خلاصه‌ پرونده‌ای برای جراحی‌های زیبایی

دست برد به کار خدا!

نویسنده : لیلا جان قربان

لیلا جانقربان - زهرا خندان دل

آن وقتها که هنوز جوان بودم و برایم ظاهر اهمیت داشت، بعضی روزها از صبح تا ظهر پای آیینه مینشستم و به بینیام خیره میشدم و با دست ابعاد آن را بررسی میکردم که اگر کمی کوچکتر شود، چگونه خواهم شد و اگر کمی سرش به بالا برود، چه خواهد شد! بعد از مدتی بررسی با همفکری تنی چند از دوستانم به این نتیجه رسیده بودم که باید بروم و این دماغ! را به دست جراحی بسپارم تا...

آن روزها هروقت بحث عمل بینیام در خانه باز میشد باب دعواهای مادربزرگ خدا بیامرز هم باز میشد که این دماغ را خدا برای تو گذاشته و گناه است که در کار خدا دست ببری! آخر کار هم حرفهای مادربزرگ و ترس از جراحی دست در دست هم دادند و بینی من همچنان با دلی پر از حرفها و حدیثها در ابعاد پیشین باقی ماند و...

اما این روزها بازار اعمال جراحی از نوع زیبایی دوباره داغ داغ شده است و خیلیها به آن روی میآورند! ما هم در این پرونده به آن روی آوردهایم و...

 

* زشت بود به صورتم نمی‌افتاد

هم نام من است؛ لیلی. 27 سال دارد و کارمند یکی از شرکت‌های مهندسی است. با او در مطب دکتر هم صحبت می‌شوم... 

من: برای چه آمده‌ای؟

لیلی: برای تعویض پانسمان بینی‌ام.

من): تازه جراحی کرده‌ای؟

لیلی: این بار دوم است که جراحی می‌کنم. دفعه اول دکترش مزخرف بود!

من: مگر دکتر مزخرف هم می‌شود؟

لیلی): آره بابا! خیلی‌ها مدرک ندارند! الکی عمل می‌کنند!

من: یعنی تو به کسی که مدرک نداشت اعتماد کردی؟

لیلی: خب دیگر از کجا می‌دانستم!

من: حالا چکارش بود که عمل کردی؟

لیلی: زشت بود به صورتم نمی‌افتاد! آخر هیچ چیز به اندازه صورت مهم نیست! تو چرا عمل نمی‌کنی؟

من: هنوز به نتیجه نرسیدم که به صورتم نمی‌افتاده!

**********

 

 در گفتوگو با یک جراح مطرح شد؛

 تیغ جراحی به شرط نیاز قطعی!

بد نیست جراحی‌های زیبایی را در گفتوگو با یک جراح هم به بررسی بنشینیم. دکتر شادی که به گفته خودش تاکنون بیش از 300 عمل زیبایی داشته است و در یکی از کلینیکهای زیبای شهر به همراه تنی چند از همکاران خود، مشغول به کار است. او که از گفتن واقعیت‌هایی در خصوص جراحی زیبایی ترسی ندارد، حرف خود را این‌گونه شروع میکند که:

عمل جراحی زیبایی از آن زمانی باب شد که مردم برای رفع نازیباییهای مادرزادی و یا مشکلات ایجاد شده در اثر حوادث و سوانح، نیاز به جراحی زیبایی داشتند اما بعد از گذشت زمانی این جراحی به سمت دیگری کشانده شد و اهداف دیگری را در پیش گرفت که به نظر من این اهداف بیشتر از آنکه بشر دوستانه باشند، سودجویانه هستند!

 

+  این حرفها را به مراجعان هم میگویید؟

- شاید فکر کنید دروغ و یا اغراق باشد اما من تا زمانی که احساس نیاز نباشد، دست به عمل نمیبرم و معتقد هستم آن چه خداوند خلق کرده بهترین است. به مراجعان توصیه میکنم که اگر نیاز قطعی به جراحی ندارند،‌ نباید خود را به تیغ بسپارند.

 

+این نگاه شما دیدگاه غالب پزشکان است؟

- بله حتما همه پزشکان با من هم عقیده هستند و آنهایی که به این موضوع سودجویانه نگاه میکنند، افرادی غیرمتخصص هستند که با جان مردم بازی میکنند.

 

+ چرا ورود افراد غیرمتخصص در این حوزه زیاد است؟

- این سوال را باید مسئولانی جواب بدهند که در این حوزه دستی دارند! ولی اگر توانی داشتم به قطع با این افراد به شیوهای برخورد میکردم که درس عبرتی باشد برای دیگران!

 

+ درست است که خطا در این نوع جراحیها خطر مرگ دارد؟

-  حتما همینطور است. به هرحال جراحی، جراحی است. چه بینی باشد و چه قلب! اگر پزشکی که این کار را انجام میدهد در این حوزه تخصص و توانایی لازم را نداشته باشد، با جان بیمار خود بازی کرده است! علاوه بر این، تخصص اگر کافی نباشد، عوارض جانبی غیرقابل جبرانی بخصوص در جراحی بینی مانند کجی بینی، مشکل بویایی، مشکل مجاری اشکی و... به وجود خواهد آمد.

 

+ به آنهایی که همین روزها جراحی زیبایی دارند چه توصیهای دارید؟

-  اگر ضرورت دارد اقدام به جراحی کنند و همچنین در مورد پزشکی که قرار است جراح آن‌ها باشد، تحقیق کنند. موارد قبلی بهترین گزینه برای مشورت هستند.

*********

 

جراحی زیبایی در آمار و ارقام

آمار درآورده‌ایم برای‌تان گیلاس! (میوه‌ای که بسیار خودمان دوست داریم!) بخوانید و مدام دست بکشید روی سرتان که اگر شاخ درآورده بودید سریعا صفحه را ببندید و بروید یک صفحه دیگر را مطالعه بنمایید. 

* جالب است بدانید که اعمال جراحی بینی و سایر اعمال جراحی پلاستیک در ایران در میانگین سنی 18 تا 25سالگی اتفاق می‌افتد. در کشورهای غربی این میانگین سنی 30 تا 40سالگی است. یک نکته خواندنی دیگر این است که ایران در کنار برزیل یکی از رکورداران جراحی زیبایی در جهان به شمار می‌رود و در جراحی زیبایی بینی رتبه نخست را از آن خود کرده است! فکر کنید که وقتی یک خارجی که تا به حال به ایران نیامده این آمار را در اینترنت ببیند، با خودش می‌اندیشد که ایران=کشور دماغ‌های گنده!

* طبق آمار ارائه شده مي‌توان گفت، احتمال خودکشي در بين افرادي که خود را براي زيبايي به دست تيغ جراحي سپرده‌اند، نسبت به ديگران 45 برابر بيشتر است.

* يک نکته جالب توجه در مورد جراحي‌هاي بيني در ايران، اين است که تنها نام 101 پزشک متخصص و فوق تخصص جراحي پلاستيک و ترميم در سازمان نظام پزشکي ايران ثبت شده است، در حالي که هم اکنون بيش از سه هزار پزشک در ايران به انجام چنين جراحي هايي مبادرت مي‌ورزند.

* هر روز به طور ميانگين دو زن در ايران زير تيغ جراحي‌هاي زيبايي جان خود را از دست مي‌دهند.

*دانشکده علوم اجتماعی واحد علوم تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی یک تحقیق بسیار جالب را بین زنان تهرانی انجام  داده است. این دانشکده با یک پژوهش میدانی به این موضوع دست یافته است که  از میان ۴۲۶ زن تهرانی بیش از ۱۵ درصد از آنان تاکنون عمل جراحی زیبایی را تجربه کرده‌اند که بیش ۶۰ درصد آن را عمل جراحی بینی تشکیل داده است. حدود ۶۱ درصد از شرکت کنندگان در این پژوهش دارای مدرک کارشناسسی بوده‌اند و اکثر افراد جراحی شده زیر ۲۵ سال و مجرد بوده‌اند. همچنین ۴۵.۵ درصد ایشان دارای پایگاه طبقاتی متوسط و ۳۷.۹ درصد دارای پایگاه طبقاتی بالا بوده‌اند و ۱۶.۷ درصد در پایگاه طبقاتی پایین قرار داشتند.

**********

 

از آن‌جایی که همیشه راه سومی هم وجود دارد و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند در آخرین مرحله تیغ جراحی را تجربه کنند یا حتی برای بعضی هزینه تیغ جراحی زیاد است؛ راه کارهای جالب و تاثیر ناگذار دیگری هم برای رسیدن به زیبایی وجود دارد! 

 

* لیزر

واژه «لیزر» (Laser) مخفف عبارت تقویت نور به‌وسیله تابش برانگیزاننده اشعه است. در حقیقت در لیزر عمدتا نور تبدیل به گرما می‌شود و اثر تخریبی دارد، مثل زمانی که از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. لیزر‌ درمانی شامل طیف وسیعی همچون رفع موهای زائد، اسکار و جوشگاه پوست، سوختگی، آکنه، سالک، پیگامانتاسیون یا کک و مک، خال‌های سطحی پوست، ضایعات عروقی مثل رگ‌هایی که به خصوص در صورت خانم‌ها قرمز و برجسته می‌شود و جوان‌سازی و کاهش چین و چروک پوست و لاغری استفاده می‌شود. اگر از این لیزرهای پرتوان مخصوص لاغری به درستی بهره برده نشود، ممکن است عضله آسیب ببیند و پوست بسوزد. باید پیش از استفاده از لیزر، بیمار را از عوارض آن آگاه کرد. البته برگشت پذیری در این روش هم وجود دارد و قطعی نیست!

 

*دستگاه کوچک کننده بینی

تغییرات ناشی از این دستگاه‌ها موقت و برگشت‌پذیرند، همچنین زخم‌های پوستی تا از بین رفتن پوست روی بینی، از جمله عوارض استفاده از این دستگاه‌هاست.

 

* لیپوساکشن

این عمل‌ به روش‌‌های مختلفی انجام می‌‌شود و عوارض خاصی از جمله ورم (که معمولا دائمی است)، سوختگی، صدمه‌‌های مکانیکی به ناحیه عمل، صدمه به عروق لنفاتیک، ایجاد زخم‌های طولانی ‌مدت را به دنبال دارد. ایجاد تجمع مایع یا سروما و ایجاد فرورفتگی در بافتی که چربی از آن برداشته شده است، از دیگر عوارض عمل لیپوساکشن است.

برداشتن چربی به روش لیپوساکشن عوارض زیادی به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی که بیمار به علت چاقی در حال خفگی است! انجام شود. اگر پس از انجام عمل، رژیم غذایی خاصی رعایت نشود، چربی دوباره برمی‌گردد و ایجاد آمبولی‌‌های چربی از عوارضی است که بارها افراد پس از انجام این عمل به آن دچار می‌‌شوند.

 

* ژل‌های لاغری

این ژل‌ها که به صورت موضعی در مکان‌های مورد نظر برای کاهش چربی استفاده می‌شود، درمان قطعی نیستند و غالبا به همراه ورزش در کاهش وزن اثر دارند. 

========================

پ.ن: این پرونده را به صورت کامل و با طراحی زیبا در جیم این هفته بخوانید 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahshid2
mahshid2
٩٢/١٠/٢٥
٠
٠
من کلا از دستکاری تو کار خدا متنفرررررم !!! هر چه قدر هم دماغم بزرگ و کج و .... باشه بازم دماغی که خدا بهم داده برام خیلی عزیزتره !!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٢٥
٠
٠
مشکل اینجای که کسانی که برای زیبایی جراحی می کنند این جراحی رو به خیال خودشون ضروری میدونن! و متاسفانه کو گوش شنوا برای بعضی هاشون! دیگه مرد و زن هم نمیشناسه!!! مشکلاتش هم که یکی و دوتا نیست! به مرگ هم که منجر میشه...! یعنی واقعا از خودشون این سوال رو نمیپرسند که اینقدر ارزشش رو داره که براش جونشون رو به خطر بیندازند؟!! || ممنونم از شما خیلی گزارش خوب و کاملی بود.
Paeez
Paeez
٩٢/١٠/٢٥
٠
٠
آخه وقتی بکر بودن صورت رو می فروشی به تیغ عمل و یک چهره ای که همه دارن همه میشن مثل هم!جراحی بینی و این موج چهره های عروسکی و هزینه گزاف و ضررجبران ناپذیر چرا؟!
korosh
korosh
٩٢/١٠/٢٥
١
٠
پس من وامیستم کاملشو تو جیم کاغذی میخونم :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١٠/٢٦
٠
٠
والله چه عرض كنم؟؟ همين بحث آرايش كردن برا دختراي 17هجده ساله در داخل خارج مسئله ي خنده داري ... چون تو اين سن پوست نهايت شادابي وطراوت رو داره...اما اينجا از اين سن آرايش شروع ميشه و رفته رفت هم بدتر ميشه... در همين داخل خارج مردم لباس رقص رو در خيابان نميپوشند ولي اينجا.... چي بگم؟ خلق را تقليدشان بر باد داد / اي دوصدلعنت براين تقليد باد....
sherlok
sherlok
٩٢/١٠/٢٦
٠
٠
ای بابا هرچی میگن کو گوش شنوا!
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/١٠/٢٦
٠
٠
ممنون :)
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٢/١٠/٢٦
١
٠
میگم اون لیلی خانم نگفت اعنماد به نفس زیادی دارید /؟ خخخخ.....ولی جدا عمل فقط برای یک عده خاصه که واقعا مشکل دارن و نه همه.....اتفاقا دست در کار خدا هم نیست.....این طوری بخواهیم فکر کنیم کلا زندگی کردنموون دست در کار خداست
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١٠/٢٦
٠
٠
نمیدونم چرا بعضی ها ریسک میکنند و دست میبرند که زیباتر بشن اومدیم و خدای ناکرده بدتر شد اونوقت چی ؟چیکار میخوان بکنن؟!از آخرهم که تمام افرادشبیه هم میشن دیگه ؟!خب اگه قرار بود همه شبیه هم باشیم از همون اول همینطور بود دیگه .....تشکر از شما
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١٠/٢٧
٠
٠
چی بگم والا.نمیدونم چرا ما از هرچیزی اون راه اشتباهه رو انتخاب میکنیم.از کامپیوتر موبایل نرم افزارهایی مثل یاهو مسنجر و چتش اون اوایل و وی چیت تازگیها و اینم از عمل های زیبایی.شاید بخاطر اطلاع رسانی نادرست و آموزشهای غلطه/مچکر
ساناز
ساناز
٩٢/١٠/٢٨
٠
١
خیلی مطلب خوبی بود!! حالا اگر شما با یک مسئله مخالف هستید و به قول خودتون می خواید این فرهنگ غلط رو ریشه کن کنید!! لازم نیست هر دروغی رو سر هم کنید و آسمون رو به ریسمون ببافید. سوال و جواب هاتون خیلی جالب بود. مخاطب دقیقا همون چیزی رو گفته که شما انتظار داشتید؛ هیچکس خودشو ضایع نمی کنه جیم عزیز حتی اگه کار غلطی کرده باشه
maede
maede
٩٢/١٠/٢٨
٠
٠
متاسفانه هر چی هم از این حرفا واسه افرادی که میخوان جراحی زیبایی کنن بگی بازم اونا کار خودشونو انجام میدن!عمل بینی عمل پر دردسری هم هست جالبه که بعضیا که تازه بینیشونم خوبه زود راضی به عمل میشن!
سهره
سهره
٩٢/١٠/٢٨
١
٠
اگه این دست در کار خدا باشه که خوب پس خعععععععععلی چیزای دیگه هم دست در کار خداین که ؟ هان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!1
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
دوستان چرا منطقی فکر نمیکنید؟ واقعا اگه یکی پلیپ بینی داشته باشه بخواد عمل کنه که دیگه نمیشه دست توی کار خدا بردن .... گرچه اگه خدا بخواد یه آدم با بدترین بیماری زنده بمونه چه عمل کنه ،چه عمل نکنه زنده میمونه ... به حکمت خدا بستگی داره .... شایدم خدا بخواد اون طرف به واسطه یه عمل جراحی توسط یه دکتر زنده بمونه ... که بازم به حکمت خدا بستگی داره ... ولــــــــــــــــــی اگه یکی بخواد دماغشو سر بالا کنه چون دخترعموش دماغشو اونشکلی کرده و چشم و هم چشمیایی از این قبیل میشه دست توی کار خدا بردن ... که نه تنها مفید نیست خیلی هم مضره ... که به استحضارتون رسید. ( مجهول الهویه .مفقودالاثر )
MILAD
MILAD
٩٢/١١/١١
٠
٠
ای بابا بیخیال شو .این همه تبلیغ میکنن چرا گوش نمیکنین شما ها.حتما باید خودتون تجربه کنین .
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨