Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - جن؛ از واقعيت تا خيال www.jeem.ir
جن؛ از واقعيت تا خيال
صفر تا صد ماهیت جن ها در گفت و گو با حجت الاسلام نخاولی

جن؛ از واقعيت تا خيال

نویسنده : مریم ملی

در پست قبل برای‌تان مجموعه‌ای از داستان‌هاي شهري مرتبط با جن و جنیان را تعریف کردیم. قطعا هر کسی ماجراهایی را از دیگران شنیده که نقش اصلی و وهم‌انگیز آن ماجرا را یک جن ایفا می‌کرده است. می‌خواهید بدانید جن‌ها دقیقا چه شکلی هستند؟ کجا زندگی می‌کنند؟ چرا به آزار و اذیت انسان‌ها می‌پردازند؟ چطور ظاهر و چطور مخفی می‌شوند؟
در گفت‌وگویی که با دكتر نخاولی داشتیم خیلی از سوالات شما را پرسیدیم و جواب‌های جالبی شنیدیم. با ما همراه باشید در گفت‌وگوی اختصاصی با دكتر نخاولی از صفر تا صد ماجرای  از ما بهتران!

* همین اول برای ما بگویید ماهیت این موجود عجیب چیست؟
کلمه جن به معنای مخفی و ناپیداست. جن ماهیتی غیر قابل پیدا بودن دارد. یعنی کیفیت وجودی این مخلوق این است که غیر قابل رویت باشد. جالب است بدانید که جن موجودی دو وجهی یا دو ساحتی است. ملائکه موجوداتی یک ساحتی هستند و وجه ملکوتی دارند. حیوانات و گیاهان هم موجوداتی یک ساحتی‌اند که فقط وجه طبیعی دارند. اما انسان و جن موجوداتی دو ساحتی‌اند و دو وجه ملکوتی و طبیعی را با هم دارند.

* یعنی جن‌ها هم باید به ازای کارهایی که انجام می‌دهند پاسخگو باشند؟ برای آن‌ها هم رستاخیزی وجود دارد؟
همان‌طور که گفتم آن‌ها موجوداتی دو وجهی‌اند و مثل انسان مکلف‌اند. ایمان و شریعت و تکلیف و اطاعت در مورد آن‌ها وجود دارد حال آن‌که برای یک وجهی‌ها این موضوعات تعریف نمی‌شوند.

* جن‌ها قبل از انسان‌ها آفریده شدند؟
بله. جن‌ها قبل از انسان آفریده شده‌اند. آن‌ها هم مثل انسان‌ها کافر و مومن دارند. جن‌هایی که فرمان خداوند را اطاعت می‌کنند و صالحانه زندگی می‌کنند؛ و در مقابل جن‌هایی هم هستند که خوی شیطانی دارند.

* شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن همه را مشغول می‌کند این باشد که  خیلی‌ها درباره جن‌ها ماجراهایی را نقل می‌کنند و یا ادعا می‌کنند آن‌ها را دیده‌اند. اين شدني است؟
این موضوعی شامل چند نکته می‌شود، اول از همه باید بدانیم که جن‌ها موجوداتی هستند که دارای جسم هستند اما این جسم لطیف است، در قیاس با انسان که دارای جسم کثیف است به معنای متراکم.
جن‌ها به خاطر همین جسم لطیف‌شان دیده نمی‌شوند. امواج ایکس یا رادیویی را تصور کنید. آن‌ها از نظر فیزیکی وجود دارند و دارای ماهیت خاصی هم هستند اما برای ما قابل مشاهده نیستند. جن‌ها هم به نوعی این گونه‌اند. یعنی جسم دارند و برای‌شان وجه طبیعی تعریف شده اما این جسم مثل انسان متراکم نیست که سایه داشته باشد و یا نور از آن عبور نکند.

* یعنی هیئت ظاهری خاصی درباره آن‌ها نمی‌شود تصور کرد؟ در تصور عموم مردم جن‌ها موجوداتی هستند که تا حدودی شبیه انسان‌ها هستند و پاهایی سم مانند دارند.
اگر شما توانستید برای امواج هیئت ظاهری خاصی را تعریف کنید برای جن‌ها هم می‌توانید. البته جن‌ها این قدرت را دارند که به هر شکلی در بیایند. اما باز هم بسته به نوع روابط‌شان با انسان است. هر کسی  نمی‌تواند با آن‌ها ارتباط داشته باشد و یا آن‌ها را ببیند.

* جن‌ها کجا زندگی می‌کنند؟ در این مورد تصور عامی وجود دارد که بر اساس همان افسانه‌ها جن‌ها زیر زمین و یا در چاه‌ها زندگی می‌کنند.
وقتی درباره موجودی که ماهیتش مثل موج است حرف می‌زنیم، دیگر نمی‌توانیم برایش مکان خاصی تعریف کنیم. تمام حرف‌هایی که درباره مکان زندگی جن‌ها در چاه و زیر زمین و حمام‌های عمومی و خانه‌های متروک می‌زنند، ناشی از جهل است.

* آيا انسان‌ها می‌توانند به کمک روش‌هایی با جن‌ها ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را ببینند؟
این ارتباط محال نیست و البته مکروه هم نیست، شرعا هم جایز نیست. شرایط خاص دارد. کنجکاوی‌های فاسد یا اغراض فاسد که در پی دستیابی به قدرت باشد يكي از دلايل آن است. افرادی که در شقاوت آن چنان پیش می‌روند که خوی فاسد پیدا می‌کنند معمولا وارد این ارتباط‌ها می‌شوند. درباره جن‌ها هم این موضوع صادق است، یعنی جن‌های صالح هرگز وارد این ارتباط نمی‌شوند. جن در راستای خدمت رسانی به انسان‌ها آفریده شده است پس بنابراین فعالیت‌هایش هم برای خدمت رسانی است. در نقل قول از علامه انصاری همدانی آمده است که کسی که با جن ارتباط دارد کافر از دنیا می‌رود.
جن‌های شیطانی وارد این ارتباطات می ‌شوند و اندیشه‌ها و تصمیم‌های غلط را وارد ذهن انسان می‌کنند و باعث وسوسه می‌شوند. خداوند مثل طبیب انسان‌هاست. اگر این ارتباط مطلوب بود آن را مستحب یا واجب می‌کرد. این ارتباط زندگی انسان را مختل می‌کند و باعث مشکلات روحی روانی می‌شود.

* جن‌ها می‌توانند بدون دلیل، انسانی را آزار دهند؟
 کلید این ارتباط به دست انسان است و به هیچ عنوان جنی نمی‌تواند در زندگی کسی تاثیر بگذارد. اگر هم ارتباطی از سوی انسان‌ها شکل بگیرد، تاکید می‌کنم، جن‌های صالح وارد این ارتباط نمی‌شوند.

* ریشه ترس انسان‌ها از جن‌ها و این‌که در مکان‌های خاص موضوعات عجیب و غریب را به جن‌ها ربط می‌دهند، به نظر شما چیست؟
اولین نکته‌ای که در این قضیه وجود دارد همان جهل است، فرض کنید چشم‌های شما را ببندند و به مکانی که نمی‌دانید کجاست ببرند. اولین گام‌هایی که بر می‌دارید ترس شما را فرا می‌گیرد. در واقع تنها چیزی که شما را از آن وضعیت رها می‌کند علم است. اطلاع از واقعیت‌ها و حقیقت‌های فیزیکی می‌تواند کمک کند تا این موضعات ذهن شخص را درگیر نکند. تنهایی و تخیل زیاد هم علت دیگری است که باعث شکل گیری چنین اوهامی می‌شود. در ضمن ما به این اعتقاد داریم که خداوند عادل و مهربان است. یک قدرت فوق بقیه قدرت‌ها. باید به رحمت خداوند و مدیریت او در اداره مخلوقاتش اعتماد داشت. محبت خداوند به بنده‌اش از هر کسی بیشتر است. جن‌ها در ارتباطی که شکل گرفته می‌توانند فقط وسوسه کنند و نه تصرف. اما یادمان نرود که انسان‌ها هم این توانایی را در قبال همدیگر دارند. گاهی انسان‌ها می‌توانند خطرناک‌تر باشند.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام سادات
الهام سادات
٩١/٠٩/٢٥
١
٠
خیلی جالب بود؛ من نمی دونستم اگر خود آدم نخواد جن ها سراغش نمیاین!
shiezadeh
shiezadeh
٩١/٠٩/٢٥
٠
٠
گفت و گوی جامع و خوبی بود مررررررسی
h_poortaghi
h_poortaghi
٩١/٠٩/٢٥
٠
٠
ممنون از مطالب جالبی که در این مورد جمع آوری کردید
m-nik110
m-nik110
٩١/٠٩/٢٥
١
٠
به فتوای حضرت امام ایت الله سیستانی ایت الله بروجردی این ارتباط حرام است!
aaamir
aaamir
٩١/٠٩/٢٨
٠
٠
حداقل در ای خصوص چیزی نشنیدم
مهجبین تیموری
مهجبین تیموری
٩١/٠٩/٢٥
٠
٠
گفنگوی خوب و کاملی بود...ممنون از اطلاع رسانی...
f_bi3daa
f_bi3daa
٩١/٠٩/٢٦
٠
٠
اووووم خيلي از مسائل برامون روشن شد! دستتان درد نكند. بسي مفيد واقع شد:)
mehran-r
mehran-r
٩١/٠٩/٢٧
٠
٠
از مطلب خوبتان تشكر مي كنم بسيار روشن كننده بود
احسان
احسان
٩١/٠٩/٣٠
٠
٠
سلام- مرسی از مصاحبتون اما کم بود به اطلاعات بیشتری نیاز داریم شما کمک کنید از این جهل بیرون بیایم
راه حق
راه حق
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
با سلام در صورتی که تمایل دارید از جلسات و سخنرانی های حجت الاسلام و المسلمین دکتر نخاولی استفاده کنید به شماره 30006900696969 پیامک کنید موسسه راه حق
1304
1304
٩٢/١٠/٢٧
٠
٠
خیلی عالی بود
1304
1304
٩٢/١٠/٢٧
٠
٠
مرسیییییییییییییییییییییییییییییییی