همکارهای خیلی،خیلی صمیمی!

همکارهای خیلی،خیلی صمیمی!

نویسنده : زهرا خنداندل

این روزها در جامعه‌مان شاهد روابط بسیار صمیمی همکاران خانوم و آقا با یکدیگر هستیم. لبخندها و خنده‌های بلند، شوخی‌های دور از انتظار، صدا کردن به اسم کوچک و صمیمت‌های بی‌جا. شاید خیلی‌ها بگویند فضای صمیمی همکارها کمک می‌کند به بالاتر رفتن راندمان کار. اما آیا مرز این صمیمیت تعریف شده است؟ به‌طور مثال گرفتن جشن تولد همکارها برای یکدیگر و بیرون رفتن‌های گروهی چه تاثیر خاصی می‌تواند در بالا بردن راندمان کاری داشته باشد؟

این فضاها بیشتر در شرکت‌های خصوصی و گروه‌های رسانه‌ای و پرسونل بیمارستان‌ها به چشم می‌خورد. اما اين نوع رفتار از کجا آمده است؟ شاید اگر در این موارد عمیق شویم برسیم به سریال پرستاران که با اسم کوچک یکدیگر را صدا می‌کردند و وارد ماجراهای شخصی یکدیگر می‌شدند، برسیم به شبکه‌های فارسی زبان که مولد روابط خیانت‌آمیز بین همکاران و رفتارهای صمیمی آن‌ها هستند.

کاملا مشخص است که این فرهنگ اصیل ما نیست و فرهنگی است که دارد تزریق می‌شود، از مد و مدگرایی گرفته تا رفتارهای اجتماعی. بهتر است خانم‌ها بدانند که وقتی بیش از حد شوخی می‌کنند و بگو بخند راه می‌اندازند شأن اجتماعی خود را در محیط کاری از دست می‌دهند و این راحتی باعث می‌شود که گاهی به آن‌ها توهین شود و این اجازه را خودشان به همکارانشان داده‌اند. رفتار یک زن مسلمان این نیست و بهتر است آقایان بدانند که بگو بخند و خاله زنک بازی در محیط کار باعث می‌شود که دیگر حال و حوصله‌ای برای خانواده خودشان نداشته باشند. به راستی کدام زن است که دوست داشته باشد شوهرش با زنان دیگر بگوید و بخندد و غیرت کدام مرد است که اجازه می‌دهد همسرش روابط دوستانه با همکاران مردش داشته باشد؟

 کسانی که لبخندشان را در جایی دیگر خرج می‌کنند و به انتهای دارایی‌شان می‌رسند، چگونه می‌توانند شادی را به خانواده‌شان هدیه دهند؟

این موارد باعث می‌شود که خانواده سرد شود و بین همسرها طلاق عاطفی به‌وجود بیاید که خود این نکته جرقه‌ای است برای اختلافات،افسردگی، خیانت، طلاق و...

و اما اسلام در رابطه با روابط بین زن و مرد چه می‌گوید؟ در این بین می‌پردازیم به احادیثی از ائمه‌(ع):

* حضرت محمد‌(ص) : کسی که با زن نامحرمی شوخی کند، در مقابل هر کلمه‌ای که در دنیا به او گفته است، هزار سال حبس می‌شود و اگر مردی زنی را با رضایت او از راه حرام در آغوش بکشد، ببوسد، یا با او نزدیکی کند یا شوخی کند و با آن زن گناهی انجام دهد، آن زن همان‌قدر گناهکار است که مرد گناه کرده و اگر مرد به زور این کارها را انجام دهد، گناه هر دو به عهده مرد است.  (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 607)

* مولاعلی‌(ع): پیوسته امت مسلمان به راه خیر قدم می‌نهند، تا زمانی که از فرهنگ و آداب و رسوم (مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن و...) از کافران تقلید نکنند و اگر در آداب از بیگانگان پیروی کردند خداوند قادر آنان را ذلیل می‌گرداند. (بحارالانوار جلد 79 ( 76 ) صفحه 303 باب التجمل و اظهار النعمه)

* حضرت محمد‌(ص): خداوند عزوجل از زنی که چشم خود را از غیر شوهر یا غیر محرم خود پر کند، خیلی خشمگین می‌گردد و بدون تردید اگر چنین کند، خداوند تمام کارهای نیک او را از بین می‌برد و اگر در بستر غیر شوهرش بخوابد (زنا کند) به عهده خدای متعال است که پس از عذاب نمودن او در قبرش، با آتش او را بسوزاند. (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 615)

* امام صادق‌(ع): خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس، خوراک و آداب و رسوم، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می‌گردید.  (بهشت جوانان صفحه 477 ، وسائل الشیعه جلد 3 صفحه 279)

* حضرت محمد‌(ص): کسی که چشمانش را از نگاه حرام به زنی پر کند، خداوند در روز قیامت چشمانش را با میخ‌های آتشین و آتش پر می‌نماید و تا زمانی که خداوند بین مردم حکم می‌نماید، به دین حالت خواهد بود. آنگاه دستور می‌رسد که او را به جهنم ببرید. (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 615)

با نگاهی به احادیث و دستورات اسلام که برای ریز به ریز زندگی ما بهترین برنامه‌ریزی را کرده‌اند، می‌توانیم بهترین راه را برای تنظیمات روابط با همکارانمان داشته باشیم.


برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-hidarpoor
h-hidarpoor
٩١/٠٩/٢٧
٣
٢
واقعا این روابط چیزی شکسته شدن حریم ها و از بین رفتن بنیان خانواده ها نمی شه!! خدا قوت بابت یادآوری تان...
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٨
٢
٢
به خاطر اینکه مطلب رو خوندین ممنونم اما باید چه کار کرد تا شاهد این نوع روابط نباشیم؟ چطور میشه جامعه رو درست کرد جامعه ای که به زودی قرار دست ما باشه ؟ و چه بسا که همین الانم گوشه ایش دست ما هست...
٩١/٠٩/٢٨
٣
٢
روابط صمیمی همکارا برای من هم همیشه آزاردهنده است جوری رفتار میکنن که انگار به محض همکار شدن صیغه محرمیت هم بینشون جاری شده!
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٨
٣
٢
واقعا همینطوره... من خودم شاهد چند نوع از این روابط بودم متاسفانه که واقعا شرم آوره...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/٠٩/٢٨
٢
٢
این یک معضل اجتماعی که قطعاً پسندیده نیست. اما قبول کنیم که گاهی بعضی از صمیمت ها ناخودآگاه و اجتناب ناپذیره. گاهی حد و حدود از یک طرف رعایت میشه اما چون ما راجع به کل صحبت می کنیم و رفتار افراد رو جز به جز نمی بینیم کلی هم قضاوت میکنیم. تو روابط کاری خیلی مهم که آیا رفتار شما پیام خاص داره یا عام اگر اولی باشه قطعاً محل اشکلاله. در عین حال موضوع مطلب و قرار دادن احادیث در کنار هم تلنگر خوبی بود.
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٨
١
٢
از نظری که گذاشتین ممنونم. و باید اعتراف کنم که اگه همه مثل شما توی محیط کار رفتار کنن تمام مشکلات حل میشه
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٨
١
١
به نظر من صمیمیت هم حدو حدودی داره ... بطور مثال صمیمیت یک همکار با یک همکار درمورد مسائل کاری خیلی عادیه اما اینکه بخوایم وارد زندگی شخصیمون بکنیم همکارهامون رو اصلا درست نیست. چون اونها آدمهایی هستن که به ضرورت کار دورهم جمع میشن تایک ساعت خاص بعد از اون فقط خانواده است که باید همسر , پسر و دخترو تامین کنه وارد کردن دوست ها و همکارها به زندگی شخصی به نظر من یک ظلم بزرگ به خانواده است.
sm.asadi
sm.asadi
٩١/٠٩/٢٨
٣
١
نکته مهمی را اشاره کردید البته این که هر چیزی که از فرهنگ‌های دیگر به فرهنگ ما می‌آید لزوما بد و اشتباه نیست. در حقیقت مهم این است که ما به چه مقدار به فرهنگ وارداتی اجازه ورود بدهیم و در چه قسمت‌هایی از آن دست ببریم تا با اقتضائات جامعه ما جور در بیاید مسئله‌ای هم که شما اشاره کردید از همین جنس است که باید نخبگان فکری و فرهنگی برایش راه کار بیاورند.
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٩
٠
١
حق با شماست. اما صرفا هرچیز وارداتی خوب نیست. و دقیقا با شما موافقم درباره اینکه چقدر اجازه ورود به فرهنگ های وارداتی داد. آقایان و خانم های دغدغه مند فرهنگ کاری بکنید.
زهره
زهره
٩١/٠٩/٢٩
١
٠
نمی تونین بگین توی همه محیط های کاری این صمیمیت هست .بعضی ها هستند خیلی رسمی با هم بر خورد میکنند . بستگی به طرفین داره که چقدر احساس راحتی کنند .
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٩/٢٩
٠
١
بله من مکان هایی که بیشتر این نوع روابط به چشم می خوره رو نام بردم.... و این اتهام قطعا به همه وارد نیست زهره عزیز...
h_poortaghi
h_poortaghi
٩١/١٠/٠١
١
١
منم از این روابط توی خیلی از ادارات و شرکتها دیدم ولی این مساله منحصر به این جاها نیست و الان توی خیلی از روابط اجتماعی بین زن و مرد حریم ها از بین رفته.
z_khandandel
z_khandandel
٩١/١٠/٠٣
٠
١
بانظرتون کاملا موافقم
میثم
میثم
٩١/١٠/٠٢
٠
١
راه برگشت از این کار خیلی سخته. باید به بایسته های مذهبی پایبند بود. چرا میگم سخته. برا اینکه اگه تا حالا اجرایی میشد که نباس تو هیچ زمینه ای مشکل می داشتیم. نه؟
z_khandandel
z_khandandel
٩١/١٠/٠٣
٠
١
درسته! اما خودمون اجازه دادیم که این فرهنگ بیاد... اما چطور میشه درستش کرد؟ باتمام سختی هاش!
sepehr
sepehr
٩١/١٠/٠٣
٠
١
این مساله برمیگرده به دوری ما ازمعشوق حقیقی اگه همواره خدارودرنظرداشته باشیم درمحضرش دچارافعال مشوق گناه نمیشیم
z_khandandel
z_khandandel
٩١/١٠/٠٤
٠
١
کاملا حق با شماست
هم سطر ، هم سپید
هم سطر ، هم سپید
٩٢/٠٢/٢٧
٠
١
صحیح.