همه علیه دایره زنگی!
کشورهای مسلمان در مواجه با ماهواره چه کرده‌اند؟

همه علیه دایره زنگی!

نویسنده : کودک درون

تصور ما از قوانین ماهواره در جهان یک چیز است و اتفاقی که همین حالا در کشورهای اسلامی می‌افتد، یک چیز دیگر. جنس برنامه‌های ماهواره‌ای، تولید هر کشوری که باشد برای ورود به کشور دیگر نیاز به دریافت مجوزهایی دارد، خصوصا وقتی که بدانیم بیش از 60 درصد تولیدات ماهواره‌ای جزو رده بندی‌های فیلترینگ قرار دارند و حداقل 40 درصد این تولیدات به خاطر محتوا و نوع پرداخت آن برای کودکان مناسب نیستند. مسلمان‌ها اما محدودیت‌های بیشتری هم دارند که با وجود جمعیت یک میلیاردی‌شان، هنوز نتوانسته‌اند متر و معیارهای خود را به این جعبه جادو القا کنند.

سیاست مدیران فرهنگی برخی از کشورهای مسلمان اما تاکتیکی دارد برای استفاده از ماهواره با کمترین آسیب‌ها. در این میان هر بار که قرار است مسئولی یا کارشناسی، دولت را به خاطر قانون ممنوعیت نصب ماهواره مورد انتقاد قرار دهد، به روش‌های برخورد این کشورها با ماهواره اشاره کرده اما تا به حال کمترین نهادی این قوانین را به صورت رسمی منتشر نکرده است.

 

|| چین

در چین تکنولوژی حرف اول را می‌زند، جوان‌هایی که با تکنولوژی بزرگ شده‌اند حالا عموما هکرهای معروفی هستند با آی.پی.های فیک که در اینترنت بیشترین میزان سریال نامبرهای شبکه‌های ماهواره‌ای قفل شده را منتشر می‌کنند. آمار سایت Music TB نشان می‌دهد که این شبکه ماهواره پربازدید در جهان، تا به حال ده‌ها بار از سوی کاربران چینی هک شده و به همین خاطر مجبور شده‌اند دو بار جهت دریافت فرکانس‌های خود را روی ماهواره هات برد تغییر بدهند.

در چنین شرایطی، تصویب قوانین برای ماهواره کمی سخت می‌شود و مسئولان به جای مقاومت در برابر این هیجان روز افزون، به فکر استفاده اقتصادی از شبکه‌های ماهواره‌ای جهان بوده‌اند و در نهایت قریب به یک و نیم دهه پیش اجازه استفاده از ماهواره به صورت محدود در این کشور صادر شده است.

چینی‌ها اکنون در ماهواره چند کانال ثابت نیز دارند که بیشتر به انتشار اخبار رسمی این کشور می‌پردازد. اما آمار گوگل نشان می‌دهد این کشور هنوز پروپاقرص‌ترین مخاطبان سریال‌های زبان انگلیسی را در جهان دارد. حق استفاده محدود از ماهواره در چین بیشتر به خاطر کانال‌های پرنوگرافی است که مسئولان با تغییر سطح سیگنال‌ها از دریافت این شبکه‌ها در کشور خودداری می‌کنند.

 

|| اندونزی

اندونزی به خاطر سیستم قوی صدا و سیمایش، از روش رله کردن برای مقابله با پیامدهای تهاجمی ماهواره استفاده کرد. در این روش، گروه محققان مراکز خاص با بررسی دقیق کانال‌های ماهواره‌ای برنامه ساعات و کانال‌های قابل پخش ماهواره را به مراکز بالادستی خود اعلام کردند و در قدم بعدی، دولت با همکاری صدا و سیمای این کشور، چارت محتوایی برنامه‌های خروجی بیش از 400 کانال مختلف در این کشور را اعلام کرد.

بسیاری از این شبکه‌ها با هزینه قابل دریافت هستند و تنها برنامه‌های خبری، عامه المنفعه، اطلاع رسانی، گردشگری، تکنولوژی و آیینی قابل دسترسی برای عموم مردم هستند. اندونزی با این حساب یکی از بی‌رمق‌ترین مخاطبان ماهواره را دارد. بی.بی.سی، یک سال پیش در گزارشی اعلام کرد که در اندونزی، بیشترین مخاطبان ماهواره از طریق شبکه‌های اینترنتی، پای برنامه‌های مورد علاقه‌شان می‌نشینند. دولت اندونزی، سال پیش برای جذب مخاطبان ماهواره‌های خارجی به برنامه‌های تولید شده داخلی، شبکه‌های پربازدیدی را به فهرست شبکه‌های داخلی خود افزود.

 

|| مالزی

واقعیت موجود در مالزی کاملا با ایران فرق دارد. اگر چه که این دو کشور به لحاظ اعتقادی بی‌شباهت به یکدیگر نیستند و حتی می‌شود گفت که مالزی در بسیاری از الگوهای کلان فرهنگی‌اش به نوعی تقلیدگر کشور ایران بوده است. مالزی در یک دوره تحول 20 ساله با چنگ زدن به تکنولوژی، آن‌قدر به پیشرفت رسیده که لااقل در پنج سال گذشته هر کاربر خانگی اینترنت در این کشور اینترنت 224 مگابیت بر ثانیه را استفاده می‌کند، آن هم با حق آبونه ماهانه 1500 تومان. 

مسئولان مخابرات ایران و کاربران فعال اینترنت در کشور می‌دانند که رسیدن به این عدد برای ایرانی‌ها نه یک رویا یا آرزو بلکه لااقل در 30 سال آینده غیرقابل باور است. چنین ظرفیتی، دو دهه پیش مسئولان مالزی را به این فکر وادار کرد که برای دریافت کانال‌های ماهواره‌ای برنامه‌ای جدی و منظم طراحی کنند. نتیجه آن استفاده از کانال‌های کابلی به جای دریافت هوایی یا آنتنی شد. در این روش دولت اصلی‌ترین بار سانسور را به دوش می‌کشد؛ بسیاری از کانال‌ها به هیچ عنوان قابلیت دریافت ندارد و برخی دیگر از کانال‌ها فقط در ساعات محدودی از روز قابل استفاده هستند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٣/٠٧
٠
٠
سلام
متشكرم عالي بود
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٣/٠٧
٠
٠
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ.واقعا؟
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٣/٠٨
٠
٠
سلام: متشکرم
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/٠٨
٠
٠
نمیدونستم ....
admin
admin
٩٣/٠٣/٠٨
٠
٠
مطلب جالبی بود واسم
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/٠٨
٠
٠
ما همیشه نیمه خالی رو میبینیم ممنون از شما
کودک درون
کودک درون
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
سپاس از نظرات شما گرامیان
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨