وقتی مالزی از ایران جلو زد
گزارشی از حال و هوای توریست و توریست‌مداری در مالزی

وقتی مالزی از ایران جلو زد

نویسنده : علیرضا خورسندی

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و پایتخت آن شهر کوالالامپور است. بیشتر از 60% درآمد اقتصادی کشور مالزی بخصوص شهر کوالالامپور از طریق ورود توریست به این کشور حاصل می‌شود. با نگاهی به این کشور متوجه می‌شوید که از لحاظ بسیاری دارای شرایط مشابه با کشور ما ایران است. حتی در بعضی از موارد که در گردشگری امتیاز محصوب می‌شود، بسیار از ایران عقب‌تر است. ولی رونق و و ضعیت گردگشگری‌اش سال‌ها جلوتر و بالاتر از ایران است. در ادامه سعی کردم با توجه به مشاهداتم، علت این اختلاف را پیدا کنم.

 

+ منابع طبیعی کشور مالزی

مساحت کلی این کشور 329.847 کیلومتر مربع و جمعیت آن 27.565.821 نفراست. واحد پول این کشور رینگیت (MYR) و زبان رسمی مردم آن (مالایی) است. کشور مالزی یک جامعه چند قومیتی و چند دینی دارد و اسلام دین رسمی این کشور است. برطبق آماری که در سال ۲۰۰۰ گرفته شده است، چهار دین اصلی مالزی عبارتند از اسلام (60.4%جمعیت)، بودائیسم (19.2%جمعیت)، مسیحیت (9.1%بیشتر در شرق مالزی) و هندوئیسم (۳.۶%جمعیت (است.

مالزی به خوبی از منابع طبیعی مخصوص مناطق استوایی در نواحی خود برخوردار است و دارای جنگل‌های بسیاری است. 

در ارتباط با منابع جنگلی، امروزه تقریباً ۵۹% مالزی از جنگل پوشیده شده ‌است. گسترش سریع صنعت تولید الوار (چوب)، به ویژه پس از دهه ۱۹۶۰، موجب فرسایش جدی منابع جنگلی این کشور شد. اما، در راستای اقدام دولت برای حفاظت از محیط و سیستم‌های اکولوژیکی، منابع جنگلی توانستند به یک مبنای پایدار دست پیدا نمایند و بر این اساس امروزه نرخ قطع درختان در این کشور روند نزولی در پیش گرفته است.

 

+ جاذبه های گردشگری کشور مالزی

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بی‌شمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، جزو یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مکان‌های غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده «ساراواک» به سبب داشتن آب‌های شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود.

طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکان‌های متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند. «تامان نگارا» یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان به شمار می‌رود.

سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارت است از : جزیره «لنکاوی»  اشاره کرد که در شمال غربی مالزی واقع شده‌است. جالب است بدانید جزیره لنکاوی با جزیره کیش در خلیج فارس خواهر خوانده هستند!

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکان‌های توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده‌اند.

مجسمه ایستاده بودا در باتو کیو (کوالالامپور) بلندترین مجسمه ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی از توریست‌ها از آن دیدن می‌کنند.

پارک پرنده‌ها و دیدنی‌های طبیعی واقع در شهر کوالالامپور نیز بزرگترین باغ‌های روباز در دنیاست.

بلندی‌های گنتینگ و مجموعه هتل‌ها و رستوران‌ها در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگران در مالزی می‌باشد. بازارهای محلی و فروشگاه‌های بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر برای عده‌ای از گردشگران باشد. 

 

++ چرا مالزی در زمینه گردشگری عملکرد موفقی داشته است؟

در ادامه سعی شده به نکات مثبتی که در کشور مالزی (شهرکوالالامپور) که باعث جذب گردشگرانی در این کشور شده است اشاره شود و خودتان مقایسه کنید که در کدام موارد کشور ما هنوز وارد نشده یا اگر وارد شده، خیلی عقب است.

- بدون‌شک یکی از دلایل اصلی موفقیت گردشگری در کشور مالزی سرمایه گذاری‌های انجام شده در این زمینه است، به عنوان مثال می‌توان فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور را نام برد. طراح فرودگاه یک طراح معروف ژاپنی است. ایده «فرودگاهی در جنگل و جنگلی در فرودگاه» در طراحی آن مورد توجه قرار گرفته است که باعث شده دور تا دور فرودگاه را مناطق سرسبز فرا بگیرد. طرح احداث این فرودگاه در سال 1990 کلید خورد و در 27 ژوئن 1998 علارقم مشکلاتی که داشت افتتاح شد و تا سال 2012 برنامه توسعه آن ادامه داشته است تا به ظرفیت پذیرش 45 میلیون مسافر در سال دست یافته است. فرودگاه کوالا در سال 2006 به عنوان بهترین فرودگاه جهان انتخاب شده است. جالب است بدانید برج مراقبت این فرودگاه به شکل مشعل المپیک و با ارتفاع 130 متر دومین برج مراقبت بلند جهان پس از برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی بانکوک بشمار می‌رود. در هر ساعت 120 هواپیما قادر به نشستن و برخاستن از باندها عظیم این فرودگاه هستند. ساختمان اصلی فرودگاه از ترمینال عمومی جداست و توسط یک خط ریلی ارتباطی (راه‌آهن پر سرعت فرودگاه)، ساختمان اصلی و ترمینال عمومی به هم متصل می‌شوند.

 

- در این شهر خدمات دهی به گردشگران جزو اولویت‌های تمام مردم‌شان قرار گرفته است تا جایی که اگر در جای راه گم کنید، مردم شهر خودشان همراه شما می‌آیند تا راه درست را به شما نشان دهند!

 

- از قیمت حمل و نقل عمومی در مالزی اگر بخواهید بدانید، باید گفت که مثل هیچ کجای ایران نیست! یعنی هزینه جابجایی با وسایلی مثل تاکسی، مترو، منوریل و اتوبوس برحسب مسافت طی شده محاسبه می‌شود. حداقل قیمت برای طی مسافت یک ایستگاه، یک رینگیت است که به واحد پول ما نزدیک به 1000 تومان می‌شود.

 

- بعد از ورود به شهر بیشترین مناظر شهری که می‌توان دید ساختمان‌های سربه فلک کشیده و منوریل‌هایی است که از هر طرف از آسمان این شهر عبور می‌کنند البته در کنار همه این‌ها به دلیل بارندگی که حداقل روزی یک بار صورت می‌گیرد، فضای شهر کاملا سرسبز است. این شهر در مجموع 8 خط زمینی و هوایی ریلی دارد که توسط آن‌ها می‌شود به تمام نقاط شهر دسترسی داشت. خیابان‌های این شهر به دلیل این‌که بیشتر مردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، بسیار خلوت است و نظم بالایی دارد. 

 

-هزینه اقامت در هتل در این شهر تقریبا با تهران برابر است، یعنی یک اتاق 2 تخته در یک هتل 4 ستاره به 250-300 هزار تومان می‌رسد.

 

- یکی از موارد جالب در شهر کوالالامپور خطوط عبوری است که شهرداری برای عبور مردم، به صورت سایه‌بان‌های بزرگی در پیاد‌ه‌روها ایجاد کرده است که این هم فقط بخاطر بارندگی‌های وقت و بی‌وقت در این شهر است.

 

- جالب است بدانید هیچ کدام از زمین‌ها و ملک‌های شهر کوالا مالکیت شخصی ندارد و همگی متعلق به دولت مالزی است و به مردم اجاره داده می‌شود.

 

- خورد و خوراک مردم مالزی خیلی نزدیک به همسایگان خود، یعنی ساکنان کشورهای نیمه شرقی آسیا است و به دلیل این که دین رسمی این کشور اسلام است تقریبا بیشتر مواد خوراکی این کشور دارای نشان (حلال) هستند. بیشتر مواد غذایی بسته بندی در این شهر وارداتی است.

مواد غذایی در شهر کوالا بسیار گران قیمت هستند و هزینه یک وعده غذایی (به سبک خودشان) حداقل به 20-30 هزار تومان برای هر نفر می‌رسد. 

 

- یکی دیگر از دلایلی که می‌توان به عنوان عاملی مثبت در جذب گردشگر از آن نام برد، حفاظت و معرفی محیط زیست طبیعی و همچنین مناطق تاریخی نسبتا کم این کشور است. در زمینه آثار تاریخی با اینکه این کشور دارای بناهای تاریخی با قدمت طولانی نیست اما از تمام داشته‌های خود نهایت استفاده را برده و با ساختن مراکز خرید و سرگرمی در اطراف همین بناهای ناچیز، هم باعث افزایش رونق اقتصادی در فروش کالا شده و هم گردشگران را با تاریخ خود آشنا می‌کند.

 

- به صورت کلی اگر بخواهیم دلیل اصلی موفقیت کشور مالزی در جذب توریست را بررسی کنیم، می‌توان گفت بدون‌شک اصلی‌ترین دلیل سرمایه گذاری‌های درست و موفق در زمینه‌های مختلف و سپردن کارها به دست کاردان است.

 

- مورد دیگر که باید در کشورهای خارجی مثل مالزی به آن توجه کرد، قوانین عمومی این کشور است. به عنوان مثال در کشور مالزی اگر کسی در وسایل حمل و نقل عمومی چیزی بخورد، آشغالی بریزد یا سیگار بکشد با جریمه 500 رینگیت مواجه خواهد شد که تقریبا نزدیک به 500 هزار تومان می‌شود.

====

نقشه کشور مالزی

---

---

---

---

نمایی از فرودگاه شهر کوالالامپور

---

برج مراقبت فرودگاه

---

---

---

---

استتار تیر برق با پوشش گیاهی

---

---

---

---

یکی ز نمادهای دین بودائیسم در شهر کوالالامپور

---

---

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
با این تعاریف حتما باستی یک سر برم مالزی !!!.....
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:) به قشنگی ایران که نمیرسه (!) ولی خب به یک بار میرزه:)
par!sa
par!sa
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
چقققققققد قشنگ بودن اینا!! این عکسارو خودتون گرفتین؟؟ :o با تچکر :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
بلیا :) خواهش میکنم ،فضای سبز طبیعیش فوق العاده است.
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
چه عکسای خارجیگینی ای...:)...خیلی هم ایرانی داره مالزی...کشور قشنگی هم هست...دستتون مغسی بابت عکسا و اطلاعات مستر عکاس..:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
بعله ایرانی ها همه جا هستن در اصل پرچم ایران رو همه جا بالا نگه داشتن :) || خواهش میکنم.
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
بلــــــــــــیا کاملا حق با شماست ولی مالزی هم خعیعیعیعیلی باکلاس ِ اما من با همه ی این تفاسیر ایران رو بیشتر تر دوست دارم *:) عکس ها هم خعیعیعلی قشنگ بودند *:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
ما اونجا که بودیم با خودمون میگفتیم اگر ایران(مشهد خودمون رو میگم) آب و هوای اونجا رو میداشت بهشت بود اصلا :))))) | چیزی که هست اونجا دیگه مثل ایران 4 فصل نیست و ته تهش دمای هوا برسه به 17-16 درجه که اونم فکر نمیکنم بشه.| ممنونم.
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
خيلــــــــــــــي هم عالــــــــــــــــي(^_^) از متن فيض برديم از تصاوير هم لذت.... دست شما مرسي... كشور ماهم منابع گردشگري وتوريستي زيادي داره كه متاسفانه نه محيط زيست نه سازمان ميراث فرهنگي ونه هيچ كدوم از نهاد هاي ديگه اونطور كه بايد به اين مسائل رسيدگي نميكنن. هيــــــــــــع....
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
مشکل اساسی ما هم همینه بی توجهی هم مردم و هم مسولین... وگرنه از ایران ،پرتونع تر و زیباتر داریم اصلا ؟؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
سلام ... مالزي منتظرم باش /// سپاس
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
سلام :)) مالزی منتظری شماست :)))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
منتظره*
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
واقعا عجیب کشوریه باید رفت دید ..ممنون :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:) بعله کشور قشنگیه ،خواهش میکنم.
Niva
Niva
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
خدایی یکم از مچهد ما قچنگ تره ها :) ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
فقط یکم :خخخخخ آلودگی هوای مشهد به 100 تای اینا میرزه :خخخخ |خواهش میکنم.
ف-گ
ف-گ
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
سلام. خیییلی عالی بود! مخصوصا عکسهای طبیعتش لذت بردم! اون کلپاسه رو از کجا پیدا کردین؟! خخخخخ خیلی دوست دارم از این عکسها بگیرم :))) دستتون درد نکنه/ راستی! شما خبرنگار اعزامی جیم بودین یا خودتون مشرف شدین؟! خخخخخ
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
سلام،ممنونم ،اون سوسمار بود که تو مالزی زیاد هم بودن تازه چند مورد تمساح هم دیدیم که موفق به گرفتن عکس نشدیم چون تو آب بودن،خودمون رفته بودیم.خواهش میکنم.
sherlok
sherlok
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
اروپا و امریکا بهتره!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
هرکشوری و هر منطقه ای جاذبه های خودش رو داره دیگه
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/٠٧
٢
٠
هعـــــــــــــــــــــــــی خعلی خوشکل بود..............ایییییشششششششش خدا لغتشون کنه ( آیکن حسودی ) خخخخ/////////ممنونم آقای خورسندی :))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:دی | خواهش میکنم :)
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
علیرضا ترکاندی داداش.ایولا
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
ممنونم سید هاشم :))
ghazale
ghazale
٩٢/١٠/٠٧
١
٠
هـــــــــعــــــــــــی ... من و ببره یکی مالزی :)) من قول میدم فقط میوه هاش رو بخورم برگردم !
admincheh
admincheh
٩٢/١٠/٠٩
١
٠
حتما انبه فقط خخ
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:)) یک میوه های عجیب غریبی داره ، از طالبی بی مزه تا آناناس و اینا :) بیشترم میوه هایی مثل هندوانه رو به صورت قاچ کرده میفروشن.
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/١٠/٠٨
١
٠
هییییییییی خو بچه هوس میکنه پول نداره بره مالزی ....... کی پاسخ گویه ؟؟؟؟ الان من هوس مالزی کردم...!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
انشاالله که موفق بشید برید :)
mhv
mhv
٩٢/١٠/٠٨
١
٠
هم مطلب خیلی خوب بود هم عکسا ، یک گزارش فرست کلس!اطلاعات جالبی بود که نمیدونستم! :)))))))))))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
ممنونم محمد حسین فرست کلسی از خودتوته :)))
وصال
وصال
٩٢/١٠/٠٨
٢
٠
مطلبش خیلی خوب بود واقعا عالی بود تصاویر هم که مثل همیشه حرف نداشت خوش به سعادتتون مستر علیرضا :)خدا قسمت ماهم بکنه :)))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:) خیلی ممنونم از شما،انشاالله که نصیب شما هم بشه :)))
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٠/٠٩
٢
٠
خیلی خوب...مممنون :)...این عکساشو خودت گرفته بودی؟؟؟؟..خخخخ :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
ممنونم کلد بوی :)))
admincheh
admincheh
٩٢/١٠/٠٩
١
٠
اطلاعات کاملی بود!عکسا رو اون برج فوق العاده اس مثلن بیست تا آلتونو بذارن روهم بری طبقه آخرش!!!چه هیجان انگیز:)ایشالا سفرای بعدی با عیالات متحده تون برین:دی !مرسی
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/٠٩
٠
٠
:))) سلام. ممنونم،حیف که نمیشد از طبقه 15 به بعد اون برج های دوقلو جلوتر رفت وگرنه اونا خیلی بلندتر بودن:) عیالات متحده :خخخخخخخخخ
faeze
faeze
٩٢/١٠/٠٩
١
٠
ممنون خیلی خوب مخصوصا اون قایقه رنگ بندی فوق العاده ای داره:)))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/١٩
٠
٠
خواهش میکنم :)
A_K
A_K
٩٢/١٠/١٣
١
٠
مثله همیشه عالی...حالا دیگه پز میدین ک رفتین مالزی؟هاع؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/١٩
٠
٠
خیلی ممنونم ، هاع؟!
azizi_372
azizi_372
٩٤/٠٩/٢٨
٠
٠
سلام.منم برا سفر مالزیم با مراجعه با این سایت تونستم کل مالزی را بگردم ضمنا تورمم از این سایت خریدم فوق العاده بود. http://malaysia12.com/tag/malaysia-tour/
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠