بی اعصاب و فحاش!
در باب حمله به صفحه مسی

بی اعصاب و فحاش!

نویسنده : سیدامیرحسین مرتضوی

در زمان های قدیم در یک دربی فوتبال، اولین دو نفری که در پاسخ به افسوس تماشاچی حریف، هماهنگ فریاد زدند که «بوق!»، دیگرانی را یافتند که ابتکار آنها را بین المللی کردند. این یک تقسیم میتوزی، میوزی فراگیر بود و فقط چند دقیقه زمان برد که گروه مقابل هم همین کلمه را در چله گلو بگذارد و در انتظار اولین فرصت از دست رفته حریف خطاب به هوادارانش صریح و قاطع بگوید: «بوق!»

این خیلی قبل‌تر از آن بود که بچه های دهستان‌های ایران، آی دی فیس بوکشان را فعال کنند و با هیجان قشنگ ترین عکس شان را روی صفحه شخصی بفرستند. این عمل همچون خوره تک تک ورزشگاه‌های کشور را فرا گرفت و مردم ایران از آنجا که فرهنگ خود را ارث کوروش  کبیر میدانند و در غنی بودنش هیچ شکی ندارند به راحتی از کنار این مسائل عبور کردند و میکنند.

گاهی  غریو 100  هزار حنجره در دوسوی ورزشگاه، اتحادشان را با به زبان آوردن تندترین لفظ جنسی همه تاریخ، آن قدر فریاد می زدند تا که دیگر هیچ شرمی در وجود هیچکس نماند. سالها بعد از اختراع شعار دو مصرعی «شیرسماور» کار به جایی رسیده که سماور گرامی و شیرش که سهم داور خطاکار مسابقه بود، در مقایسه با فحاشی های عمومی امروز به یک جمله پندآموز اخلاقی شبیه شده و داور مسابقه از شنیدنش نه تنها ناراحت نمی شود بلکه لبخندی میزند و در ته دل خدا را شکر میکند که خانواده اش مورد عنایت قرار نگرفته‌اند. پس بی علت نیست که مدیران پخش جام جم یکی دو دقیقه بعد از آغاز مسابقه صدای زمینه را می بندند تا مثلا این سیل سیاه، به خانه های مردم سرازیر نشود والبته این، محکم ترین و قاطع ترین واکنش در قبال این رفتار بوده است و تاکنون چنین رفتاری هرگز مورد تقبیح قرار نگرفته است؛ الا تا امروز که تایپ کردن الفاظ غیرمودبانه در صفحه فیس بوک مسی، ایرانی ها را به صرافت پاسداری از وجهه جهانی خود انداخته است.

به قول کاسب ها تا چیزی نوشته نشود وجود ندارد و خیلی شنیده‌ایم که فحش باد هواست؛ اما این بار در این کارزار نوشتاری جامعه ایران با خود رو در رو شد. با چیزی که بسیار دورتر از آموزه های اخلاقی، دینی و عرفی ماست.

و در این میان از انتقادها و عذرخواهی‌های نماینده های مجلس، جلسه اهالی فرهنگستان ادب با وزیر ورزش بابت این رویکرد عمومی در فیس بوک و عذرخواهی رسمی فدراسیون فوتبال از مسی و فکر خرید هدیه برای تولدش گرفته تا هزاران هزاری که در صفحه های شخصی به انتقاد دیگرانی پرداخته اند که «آبروی ایران را می برند» و البته جمشید مشایخی که در برنامه نود به روی آنتن می آید و می گوید: «من از شما تمنا می کنم بروید به مسی بگویید آن کس که به شما بی احترامی کرده ایرانی نیست و اگر ما به جای فکر صعود بتوانیم قهرمان اخلاق شویم خیلی بهتر است»

اما ای کاش به خود بیاییم و در این بزنگاه تیتر اول شدن پدیده فحاشی، ببینیم از آن فرهنگ غنی کوروش چیزی هنوز در جامعه ما مانده یا نه؟!

و نکته قابل بحث دیگر، فیس بوک ... رسانه ای که اگرچه تحت لوای تهاجم فرهنگی به کشور و فرهنگ ما وارد شده، اما بخشی تاثیرگذار در زندگی ماست؛ آن قدر که به ما امکان می دهد  خود را با مسی رودررو ببینیم و برایش پیامی بگذاریم. آن قدر که پربیننده ترین برنامه صداوسیما تعارف را کنار بگذارد و از صفحاتش پرینت اسکرین بگیرد و مجری برنامه از مردم بخواهد بروند کامنت‌هایشان را پاک کنند. پس باید فکری هم برای فرهنگ دنیای مجازی خود برداریم؛ برای این روی ناجور و شاید طبیعی زندگی مجازیِ عین زندگی حقیقی ما در این شهر شلوغ درندشت؛ بی اعصاب و ... فحاش!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
admin
admin
٩٢/١٠/١١
٠
٠
یادداشت بسیار خوبی بود... اگر قدرت دنیای مجازی و ویژگی ها حاکم بر اون درست تحلیل می شد، امروز ما سوار بر دنیای مجازی بودیم نه اینکه پیرو آن باشیم
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٠/١١
٠
٠
سلام ... با بيانيه هاي كه مديران سايتهاي ايراني صادر مي كنند هيچ وقت به گرد انها نخواهيم رسيد
admin
admin
٩٢/١٠/١١
٠
٠
راستی من در این مورد حدس می زدم این اتفاق بیفته.. وقتی فحاشی به مسئولین کشور و شخصیت های مختلف به بهانه های مختلف از سال 88 شروع شد و این لمپنیسم از سوی شخصیت های سیاسی منتقد نظام به رسمیت شناخته شد و بلکم تحسین هم شد... پیش بینی می کردم این آتیش یک روزی دامن مشوقانش رو بگیره! کسایی که از فرهنگ کوروش کبیر دم می زدند جمعش کنند این افتضاح رو! به نظرم داریم خودمون رو با این کوروش کوروش کردن ها بلانسبت دوستان «خر» می کنیم که نفهمیم چقدر بی فرهنگ هستیم
ف-گ
ف-گ
٩٢/١٠/١١
٠
٠
وقتی کار غلطی تکرار میشه، چشم و گوش بهش عادت می کنه! قبحش میریزه! امان از این فحشهای ناموسی که عین نقل و نبات توی دهن برخی مرد (!!!!!) ها می چرخه! و چقدر خنده دار است ادعای بافرهنگی مان! نوشته خوبی بود. ممنون
tanha
tanha
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
خواهش میکنم!
admincheh
admincheh
٩٢/١٠/١١
٠
٠
بله فیس بوک و کلن دنیای مجازی خیلی امکان رو فراهم می کنه که نمی دونم چه حکمتیه ایرانی جماعت بیشتر از ضررش منفعت می بره تا سودش مثل اوایل که ماهواره اومده بود و الان که هست یقین دارم 99درصد استفاده شون فقط ضرره:|
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/١٠/١١
٠
٠
بعله بعله بعله و هزاران بار بعله ! عده ای از مردم هستن ک خیلی خودشون رو با فرهنگ میدونن و.... ! هیچی نگم بهتره اصن ! //متشکر مستر تنهآ
par!sa
par!sa
٩٢/١٠/١١
٠
٠
هعـــــــــــــی.... //
khan
khan
٩٢/١٠/١١
٠
٠
خیلی خوب بود... واقعا ساس گزاریم برادر تنها... حرف دل ما رو هم زدی...
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/١١
٠
٠
واقعا حرفی نمیمونه جز :| (ممنونم آقای تنها) :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٠/١١
٠
٠
خیلی عالی بود...حرفی بود که باید زده میشد....ممنون تنها جان :)
s_gonah
s_gonah
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
با هات موافقم
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/١١
٠
٠
بعـــــــــله اگه همین آدم های به ظاهر با فرهنگ ، نبودند ما مجبور نبودیم به فیس بوک که می تونست خیعیعلی هم مفید باشه ، بگیم فیس بوق *:) ممنون حرف دل خیعیعلی ها بود *:)
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/١٠/١١
٠
٠
جام و جنجال هفته اخیر جیم ب همین موضوع پرداخته بود و راهکارهای خوبی برای مهارش توی استادیوم مطرح کرده بود /// اما در مورد حمله ب پیج مسی باید بگم متاسفانه توی ایران اول تکنولوژی میاد و تا فرهنگ استفاده ش بیاد خیلی طول میکشه :| نه فقط فیس ک خیلی چیزهای دیگه مثل ماشین ک هنوزم رانندگی هامون .... :| :| .... /// ممنون فقط چرا اینقد با تاخیر؟؟ خخخخ
tanha
tanha
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
اینو باید از عمو اره چی بپرسین:| این مطلبو گذاشتن بفیه مطالب منو میذارن :/
ارغنون
ارغنون
٩٢/١٠/١١
٠
٠
از دست ِ این فرهنگ ِ ما =)))) اصن یدِ طولانی در استفاده مفید از شبکه های اجتماعی داریم !!!!!
ali007
ali007
٩٢/١٠/١١
٠
٠
خیلی عالی بود..........جای هیچ حرفی رو نذاشتین.................ممنون:)))))
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
بعله...من ام حرفی برای گفتن ندارم.... مسی
neyosha
neyosha
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
خیلی زیاده ...فردا امتحان دارم بعدا میام میخونم ولی پیشاپیش ممنونم:)
m_famous
m_famous
٩٢/١٠/١٦
٠
٠
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
شـرم... واژه عجیبی شده برای تماشاگر نماهای ما... || حالا همه اینها به کنار یکی نیست بگه به این مسئولین تیم (بوق!) شما اگر میخواید از دل مسی دربیارید چرا میخواید یک هنرپیشه پیشکسوت رو بفرستید اونور آب تا با مسی ملاقات داشته باشه!!! اصلا چه معنی داره!! اصلا انگار قراره واژه :افراط و تفریط " در ما نهادینه بشه...!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
ممنونم امیرحسین خیلی دقیق زدی به هدف:)
s_gonah
s_gonah
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
خیلی باحال دیگه حرفی هم مونده به نظر شما؟
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٤
٠
٠
مرسی مرسی امیرحسن جان :))
m_famous
m_famous
٩٢/١٠/١٦
٠
٠
ممنون امیر حسین خان .....
neyosha
neyosha
٩٢/١٠/١٦
٠
٠
متشــــــــــکرم:))
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١١/١٨
٠
٠
بسيار خوب. مستر تنها شما يك از اندك افرادي بوديد كه تو جشن ديدم و با تصورات ذهني هماهنگ بود !
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠