دختر است
یک نگاه به وجود لطیفش بینداز

دختر است

نویسنده : مریم نیک‌پور

یک نگاه به وجود لطیفش بینداز؛ یک دختر است. یک دختر. «دال» «خ» «ت» «ر»! حتی اگر بخش بخش بکنی‌اش پر از لطافت است! پر از لطافت‌هایی از جنس دختر بودنش.

نمی‌فهمی‌اش، شاید هیچ‌کسی قد لطافت‌هایش را نفهمد. نمیفهمی‌اش که دل می‌شکنی. که عین یک اسباب بازی با او بازی می‌کنی و بعد، آن بعدی و بعدی! قصد هم شناخت جنس مخالف است! قصد هم ازدواج است، اما ته ته همه این‌ها فقط دختر ضربه می‌بیند.

 

دختر را نمی‌شناسی که خیال می‌کنی عین همه پسرها فراموش می‌کند. دو روز دیگر عین خیالش نیست، یادش می‌رود. نمی‌دانی دختر سخت کسی را به دلش راه می‌دهد وقتی هم راه داد سخت بیرونش می‌کند. دختر فراموش نمی‌کند، بله راحت فراموش نمی‌کند!

دختر این‌قدر لطیف است که پیامبر هم سفارشش را کرده است. حتی حق پا گذاشتن به حریم دلش را هم نداری، چه برسد به...

حتی حق گفتن کلامی را نداری که دلش را ببرد. حتی حق محبت را نداری. حتی حق نداری طوری نگاهش کنی که سنگینی نگاهت را بفهمد.

می‌گویم دختر را نمی‌فهمید که حکم صادر می‌کنید، دوستی‌های قبل ازدواج لازم است؛ که حکم صادر می‌کنید سنتی سنتی هم که نمی‌شود، که حکم صادر می‌کنید دوستی پاک مشکلی ندارد.

 

اگر دختر باشد به حتم ضربه می‌خورد، اگر دختری لااقل از جنس من باشد، ضربه می‌خورد. دختری که نازک‌تر از گل اهل خانه به او نمی‌گویند، چون دختر است، رحمت خانه است. دختری که به همه مردهای عالم به چشم بابایی دوست داشتنی‌اش نگاه می‌کند!

اسباب بازی نیست، محض بدست آوردن تجربه. شان دارد. شان دختر بودن. شانی از جنس حیا. رحمت خانه است. نعمت زمین است. وجودش همه آرامش زمین است!

چرا این وجود را با این همه بزرگی‌هایش این‌قدر کوچک می‌کنید. این‌قدر کوچک که در حد دوست داشتن‌های چند روزه باشد، دوست داشتن‌های چند ماهه!

چرا این بلا را سر دختر می‌آورید، سر وجودی که از گل ریحان لطیف‌تر است. وجودی که روحش این‌قدر نازک است که بشکند، زود بشکند.

 

این‌ها را از روی دردم نوشتم، دردی از جنس دختری که به خاطر یک پسر که مثلا دوستش داشت، همه عمرش را با چهره‌ای گذراند که او رویش اسید پاشیده بود. دردی از جنس دختری که یک زخم ماند روی دلش، این‌قدر ماند که هیچ مردی را به زندگی‌اش راه ندهد. دردی از جنس دختری که همین نزدیکی‌های خودم بود، دختری که ته سنش هنوز به هفده سال نرسیده بود و همه راه‌های خودکشی تا نیمه رفته بود.

دردی از جنس دختری که همین امروز کنارم نشست و اگر می‌چلاندمش به حتم مواد می‌ماند برایم. چهره‌اش زیر آن آرایش غلیظ هم به شانزده سال نمی‌رسید. همان دختری که سیگار تعارفم کرد.

دردم از جنس دختری است که از خانه می‌زند بیرون و خانواده این‌قدر می‌گردند تا پیدایش نکنند. دردم از جنس شهری است که این‌قدر گرگ دارد برای یک دختر تنها تا از شمردن‌شان عاجز باشم. دردم از همین نفهمیدن این وجود لطیف است.

 

==================

پ.ن: اگر این‌ها مدرنیته است، من به شخصه نمی‌خواهمش. همه می‌توانید از امروز به بعد امل و از قرون باستا آمده حتی سنتی و با افکار دویست سال پیش صدایم کنید!

پ.ن2: عذر خواهم از بابت طولانی شدنش، امیدوارم به حوصله خواندن‌تان برسد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
ممون نیک بانو.................زیبا بودو جالب:)))))))))
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
مرسی
M_BARF
M_BARF
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
سپاسگذارم :))
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٣٠
١
٠
من با گفته های شما کاملا موافقم و من هم نمیدونم که آیا این کسانی که دنبال این دوستی ها میرن(بیشتر دخترها) واقعا نمیدونن آخرش چیه نمی دونن که این کار کاملا مصداق این که ""خشت اول چون نهد معمار کج ،تا ثریا می رود دیوار کج!"" واقعا نمیدونن یا خودشون رو میزنن به ندونستن؟! کسی که اول و آخر کار از همه بیشتر ضربه میخوره دقیقا خودشون هستند...
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٣٠
١
٠
گاهی نمیدنند گاهی از روی کنجکاویه گاهی چشم باز میکنند میبینند تا وسط راه امدنند نمیدونم والا!
fahime-sh
fahime-sh
٩٢/١٠/٢٧
١
٠
نه گاهی نمی دونند ! مخصوصا دخترهای نوجوان . بعضی ها تا تجربه نکنند باور نمی کنند ، و تجربه که شد ... ضربه که خورد ... بعد میفهمه . گاهی هم پسر نقشش رو خوب بازی میکنه و دختر رو به اشتباه می ندازه . گاهی دختر میگه این یکی با بقیه فرق داره . گاهی نیاز ، دختر رو به اون طرف میکشونه ... نیاز به محبت . مسئله اینه که دخترا هیچ وقت اولش حساب دودوتا چارتایی نمی کنن . حساب نگاه های گره خورده و عشق آبکی بوجود اومده رو میکنن . هیچ وقت تجربه دوستی نداشتم ، اما اطرافم زیاد و خیلی زیاد رابطه ها و قطع رابطه ها رو دیدم
شایان
شایان
٩٢/٠٩/٣٠
١
٠
حقیقتی انکار ناپذیر ممنون بانو ...
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
خواهش میشه!
mr_khas
mr_khas
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
آره درسته .. اما یه درصد از پسر ها هم از دست دخترها از بین میرن ! یکی از دوستانم با یه نفر دوست بود، میگفت خیلی دوس داشتن همو اینا ، یه روز بدجور به هم ریخته بود و داغون بود ، باهاش هم کلام شدم گفت : کسی که دوسش داشتم شکست منو ، به خواستگارش جواب مثبت داد امروزم نامزدیشه!!! به همین سادگی به همین خوشمزگی!!!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
بله دقیقا /من خودم به هیچ دختری ضربه نزدم ولی همیشه اونا بودن که به من ضربه های روحی زدن /در مورد من بر عکس بوده این جریان/ همیشه دخترا به من خیانت کردن یا بهم دروغ گفتن یا بدقولی و یا در آخر هم ولم کردن
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٣٠
١
٠
نمیدانم چه بگویم!!شاید فقط دخترهایی از جنس خودم را دیدم بل نمیدانمم اگر من در چنین موقعیتی بودم چه میکردم اما همین که وجود دختر به مراتب لطیفتر است و بیشتر ضربه میخورد حتی اگر او تمام کند مهم نیست کدام تمام کنند و تهش چه بشود بعد آن به حتم پسر ماجرا زودتر از دختر فراموش میکند!جنس دل دختر فرق دارد!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
بله منم فکر میکنم شما دخترهای هم جنس خودتون رو فقط مد نظر قرار دادین/البته در اینکه نسبت به پسرها روح لطیفتری دارن خب درسته
m-nik110
m-nik110
٩٢/١٠/٠١
١
٠
همه دخترهای عالم از یک جنسند!همه آنها ریحانه های عالمند!حتی اگر بدترین دختر روی زمینم نباشد به حکم دختر بودنش!فقط و فقط دختر بودنش ارزشمند است و قابل احترام و همان حق ندارید های نوشته ام راجبش قابل بیان است!همین که فقط دختر باشد بس است!این یعنی اینقدر برای خدایش ارزشمند بوده که بشود ریحانه زمین!
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
مرســــــــــــــیییییییییییییییی مریم لایک فراوان :))
par!sa
par!sa
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
مرسی مریم :)
admin
admin
٩٢/١٠/٠١
١
٠
دو تا انتقاد: 1- من اگر جای آقای فروزان بودم نصفش رو حذف می کردم. به جان شما کسی این همه مطلب طولانی نمی خونه؛ کوتاه نویسی خواهر گرامی، کوتاه نویسی ... 2- غر غر نویسی چیز بدی نیست ولی حد و حسابی هم دارد. این طور نوشتار را من یک نفر اسمش را می گذارم سیاه نویسی. انگار الان در حق همه دخترها ظلم شده. بعضی وقت ها خود دخترها در حق خودشان ظلم می کنند. یک طرفه به قاضی رفتن و راضی برگشتن دردی را دوا نمی کند.
m-nik110
m-nik110
٩٢/١٠/٠١
١
٠
تشکرات از بابت انتقادات!!!انتقاد اول خدارا شکر جای اقای فروزان نبودین خخخخخخخخخخ!!چشم سعی در کوتاه نویسی میکنیم!!تازگی ها این ویروس طولانی نویسی به جان م افتاده ها!!!/انتقاد دوم هم بله تا قسمتی صحبتهایتان درست است اما منظور نوشته این نبود که در حق دخترها ظلم شده!شاید میخواست بعضی خصوصیاتهایی که به چشم خیلی نمی اید بگوید!!اما شما حق هر گونه برداشتی را از مطلب دارید شاید نویسنده اینقدر توانا نبوده در کنار هم گذاشتن واژه ها تا مطلوب را درست برساند/تشکرات عظیم از بابت راحت گفتن نظرتان!!خوب است ادم دستش می اید چطور بنویسد!؟گاهی متوجه نیستی غر غر نویسی میکنی!!!
سهره
سهره
٩٢/١٠/٠١
١
٠
زیبا بود
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
قشنگ بود! آفرین! ولی با این قضیه ای که میگی همه دختر ها لطیفن مخالم! چون خیلی هاشون اصلا اینطور نیستن عزیزم!
m-nik110
m-nik110
٩٢/١٠/٠١
١
٠
اصل اصلشان لطیف است!حتی اگر خشکترین آدم روی زمین باشند!
neyosha
neyosha
٩٢/١٠/٠١
١
٠
خیلیییییییییییییییی قشنگ بود موافقم 100 درصد مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتشکرم .طولانی بودولی ارزششو داشت:)))))
m-nik110
m-nik110
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
ممنون که خواندید!!
F-jafari
F-jafari
٩٢/١٠/٠٢
١
٠
خیلی زیبا بود مرسی .
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٠/٠٢
٠
٠
بابا این همه دختر که دلشون از همه ماها خوش تره....یه جوری میگین انگار همه دخترا مظلومن....ممنون :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣