آرامش ابدی زیر سایه سنگین تورم
پیرامون خرج و مخارج کذایی سفر آخرت

آرامش ابدی زیر سایه سنگین تورم

نویسنده : مازیار حکاک

شنیده‌اید که وقتی یکی از دنیا خسته می‌شود می‌گوید: «الهی من بمیرم تا هم خودم راحت شم، هم شما». اما ای دل غافل که هم در مورد خودش اشتباه می‌کند و هم در مورد دیگران. در مورد خودش به خاطر اعمال و رفتاری که آن دنیا باید حساب پس بدهد و در مورد اطرافیان خرج و مخارج کذایی که این روزها از یک مراسم عروسی هم بیشتر است. کلاً ما ایرانی در هر چیزی که تجمل و رسم و رسوم را وارد می‌کنیم تا شورش را در نیاوریم و مسخره نکنیم، ول نمی‌کنیم. خواه در مراسم شادی نظیر عروسی باشد و خواه در مراسم ختم عزیز تازه سفر کرده. در این مطلب نگاهی اجمالی داریم به هزینه‌های یک مردن ساده و تبعاتی که برای اطرافیان دارد.

 

این مرگ غافل‌گیر کننده!

مرگ حق است و برای هر آدمی تاریخی دارد که فرار از آن اجتناب‌ناپذیر است. اما مشکل این گام آخر زندگی، غیرمترقبه بودن آن است که با این اوضاع رسم و رسوم به یک چالش جدی تبدیل شده است. به عنوان مثال وقتی شما می‌خواهید مراسم عروسی برگزار کنید از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی می‌کنید از تمام بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری معتبر و غیر معتبر و خانگی وام می‌گیرید تا به سوی روزهای پر از قرض و شیرین زندگی گام بردارید. اما در مقوله مرگ همه چیز یکهویی اتفاق می‌افتد و شما فرصت وام و قسط این قبیل بدبختی‌های لازم را ندارید. اگر متوفی دستش در زمان حیات به دهان مبارکش برسد که هیچی وگرنه کلاه‌تان پس معرکه است، شاید کمی آن‌ورتر از معرکه.

شمایید و تجملاتی که مثل اره عمل می‌کنند. یعنی اگر بگیرید باید خودتان را به عالم و آدم مقروض کنید و اگر هزینه‌ها را صرف امور خیریه کنید که خلق‌ا... زرنگ‌تر از آن هستند که شما سر مبارک‌شان را گول بمالید و تا ابد و دهر از گوشه و کنار جهان باید حرف بشنوید.

 

مرده خوران واقعی!

مرده خوران واقعی در واقع همین عزیزانی هستند که با خوردن و آشامیدن هر نوع خوراکی سعی در شادی روح مرحوم دارند و لحظه‌ای از این مهم غافل نمی‌شوند. گو این‌که سالیان سال در خانه مرحوم را باز نکرده‌اند، مرحوم را نمی‌شناسند یا دل خوشی ندارند و حتی در مراسم کفن و دفن هم حضور نداشته‌اند اما هر چه با خود دو دو تا چهارتا و بعدش هشت تا کرده‌اند، دیده‌اند نمی‌توانند از خیر کباب بازار بگذرند. تازه کمبود ویتامین بدن به بهانه تورم و گرانی باید به نوعی جبران شود پس کجا بهتر از مراسم ختم.

 

یک مرگ ساده به روایت چرتکه!

این همه گفتیم مرگ‌های امروزی کلی هزینه دارد و هزینه‌اش از عروسی کمی ندارد اما هنوز آماری را به شما ارائه نکرده‌ایم، لذا این شما و این هم آمار مقایسه‌ای عروسی و مرگ آن هم به قیمت روز. قبلاً گفته باشیم که خرده نگیرید چرا این موضوع را با عروسی مقایسه کرده‌ایم چراکه هم شما جوان هستید و با عروسی درگیر و هم نماد تجملات خاصه در حال حاضر عروسی است.

 

البته این‌هایی که گفتیم همه واجبات است واگر خواسته باشیم تجمل را اضافه کنیم باید خرج گریه کن، تیم مستند سازی، قاری و نماز خوان را جمع بزنیم تا بدانید اوضاع چقدر بحرانی است و سر گذاشتن روی زمین دیگر نه مایه آرامش خودی است و نه مایه آرامش دیگران.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
"اگر هزینه‌ها را صرف امور خیریه کنید تا ابد و دهر از گوشه و کنار جهان باید حرف بشنوید"آخ گفتین!واقعن همینطوریه..ولی به نظر من نباید اهمیت داد!اگه هزینه ها صرف خیریه یشه واسه کسی که فوت کرده خیلی بهتر از نهار دادن به یه سری افراده که به جای فاتحه خوندنو و خدا رحمتش کنه گفتن..کلی پشت سرت درباره مجلسی که گرفتی و غذا و........حرف بزنن!!!تازه مداح 30تومن که خوبه!من 100تومن شنیدم!ممنون به موضوع خوبی پرداختین:)))این جدول قیمت ها هم خیلی خوب بودD:
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
چه رفیقان عزیزی که بدین راه دراز بر شکوه سفر آخرتم، افزودند اشک در چشم، کبابی خوردند قبل نوشیدن چای، همه از خوبی من می گفتند ذکر اوصاف مرا، که خودم هیچ نمی دانستم دست تان درد نکند، ختم خوبی که به جا آوردید اجرتان پیش خدا عکس اعلامیه هم عالی بود، کجی روبان هم، ایده نابی بود متن خوبی که حکایت می کرد که من خوب عزیز ناگهانی رفتم و چه ناکام و نجیب آمدم مجلس ترحیم خودم، همه را می دیدم همه آنهایی، که در ایام حیات، نمی دیدمشان همه آنهایی که نمی دانستم، عشق من در دلشان ناپیداست / راستی این همه اقوام و رفیق من خجل از همه شان من که یک عمر گمان می کردم تنهایم و نمی دانستم من به اندازه یک مجلس ختم، دوستانی دارم...
Niva
Niva
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
به سلامتی.. اینقدر خرجا زیاده که نمیچه آدم نه بمیره نه ازدواج کنه :)) خدا رو چکر باز ما متاهلیم.... واسه مرگ هم خدا بزرگه جور میچه :) ممنون
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٢٩
٠
٠
موافقم خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
اُهـ! برای نماز میت هم باید پول خرج کرد!!! || مقایسه جالبی بود و کاملا ما رو توجیح کرد و حساب کار دستمون امد... | خیلی ممنونم ولی منم به همون صرف هزینه برای کارهای خیر موافقم، یعنی این جور مراسم های پر زرق و برق شاید بیشتر جنبه نمادین داشته باشه.
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
نچ نچ نچ.............مردنم صرف نمیکنه!!!!!!!
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
من یه دوست دارم مهریش 2010 سکه است ...... شوهرش همیشه میگه اگه من بخوام مهریتو بدم..... میکشمت دیتو میدم..... ارزون تر در میاد ...والااااااا..... هییییییی.....فکر کنم تا اطلاع ثانوی فقط نفس کشیدن که خرج نداره........... پس بهتره نفس بکشیم...... هیییییییییی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/٢٩
١
٠
متاسفم برای چنین زن و شوهرهای/هم برای زنه برای گذاشتن چنین مهریه ای هم برای مرده برای قبول کردن و بعدش این حرفارو زدن!
Vania
Vania
٩٢/٠٩/٢٨
٠
٠
چند روز پیشا یه مسجدی دیدم مراسم ختم بود جلوی مسجد 5-6 تا تاج و دسته گل بزرگ بود...خب این همه هزینه الکی برای چی؟همونو میشه جاهای بهتری خرج کرد...مردنم این روزا سخت شده!
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/٢٩
٠
٠
تا جایی که بتونیم نمیمیریم پس.....:))))...ممنون :)
sherlok
sherlok
٩٢/٠٩/٢٩
٠
٠
خزج مردن رو که ما نمیدیم، یعنی نیستیم که بدیم. هروقت مردیم خدا بزرگه ، یا شهرداری یا یکی خاکمون میکنه دیگه.
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٢٩
٠
٠
ما به مراسم ترحیم رفتیم..چه مراسمی بود..باکلاس..شیک مدرن...پرتشریفات...و سالن مد و جواهر و ارایش و همه چی خلاصه..پذیراییشم که محشر بود
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
:)
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
آواتارت خیلی نازه خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٣٠
٠
٠
با اتی بودم هاااااااااا
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/٠٢
٠
٠
نتیجه گیری : بمیرین ، بدبختین *:) ، پس از زندگی تون هر جوری هست لذت ببرین ...
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠