Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دوپینگ قهرمان جهان را خاک کرد www.jeem.ir
دوپینگ قهرمان جهان را خاک کرد
درباره محرومیت مادام العمر امیر علی‌اکبری

دوپینگ قهرمان جهان را خاک کرد

نویسنده : محمد حسین وکیلی

«یا علی، یاعلی، همینه قهرمان، بزنش، ولش‌نکن، ولش‌نکن، تو می‌تونی، فقط 10 ثانیه مانده و تمام و تمام.»

ایران با نمایشی مقتدارنه اولین طلای تاریخ سنگین وزن (+120) کشتی فرنگی را پس از 53 دوره به دست آورد و این کار قهرمانانه را کار کسی جز امیر علی‌اکبری نبود. علی اکبری آن روز خودش را با قهرمانی به ما معرفی کرد و هنوز اسم او در ذهنمان کم رنگ نشده بود که یک خبر همه ما را شگفت زده و ناراحت کرد؛ خبر کوتاه بود: امیر علی اکبری مادام‌العمر محروم شد.

کشتی‌گیر سنگین وزن تیم ملی ایران که عنوان قهرمانی جهان را یدک می‌کشد، به خاطر استفاده از مواد نیروزا مادام العمر از حضور در میادین ورزشی محروم شد. وی قبل از این نیز یکبار به خاطر استفاده از مواد نیروزا محروم شده بود.

 

|| قهرمانی در دو وزن مختلف

این فرنگی کار 26 ساله پیش از این هم سابقه قهرمانی جهان را در کارنامه خود داشت، سال 2010 در وزن 96 کیلوگرم روی تشک حاضر شد و پس از شکست حریفان، اسم و رسمی بر سر زبان‌ها انداخت. پس از آن بود که اولین دوپینگ این ورزشکار اعلام شد و وی برای دو سال از کشتی کنار گذاشته شد و المپیک 2012 را نیز از دست داد.

او اعتماد به نفس خود را از دست نداد و کمی بعد تمریناتش را ادامه داد به طوریکه چند ماه آخر محرومیتش در اردوهای تیم ملی حضور می‌یافت و گاهی تشنگی دوری از مسابقات به اندازه‌ای او را تحریک می‌کرد که با یک وزن بالاتر از خود نیز مسابقه می‌داد.

همان زمان‌ها بود که آذربایجانی‌ها پیشنهاد وسوسه کننده‌ای به او دادند تا تابعیت این کشور را بپذیرد و امیر علی اکبری که تا یک قدمی این پیشنهاد رفته و پیش پرداخت را هم گرفته بود، منصرف شد و وطن خود را نفروخت و ترجیح داد زیر پرچم کشورش کشتی بگیرد. شاید آن روز فکر نمی‌کرد که برای پس زدن دست آذربایجانی‌ها باید چنین هزینه گزافی پرداخت کند.

پس از بازگشت به ایران در حالی که طلای سنگین وزن بر گردنش بود، توسط مسئولان مورد استقبال قابل توجهی قرار نگرفت و در مقابل آن، کشور آذربایجان هدایا و جوایز فراوانی را به قهرمانان خود می‌داد. وقتی درباره این مسئله از وی پرسیدند گفت: «به هیچ وجه پشیمان نیستم. ضمنا خیلی خوشحالم كه در میانه راه از تابعیت كشور آذربایجان پشیمان شدم و برگشتم. چون طعم تلخ غربت را با تمام وجود چشیدم. واقعا خدا را شكر می‌كنم كه توانستم زود به این داستان خاتمه دهم و دوباره به كشورم بازگردم.»

 

|| ماده نیرو زا چه بوده است؟

«استروئید آنابولیک» مواد ممنوعه‌ای بود که در آزمایش این ورزشکار مثبت اعلام شد. ترکیبات آنابولیک تاثیر کوتاه، میان و بلند مدت دارند و ممکن است ماه‌ها در بدن ورزشکار باقی بماند و خیلی از ورزشکاران  20 روز، دو هفته یا پنج روز قبل از آغاز مسابقه‌ها استفاده می‌کنند.

از خواص این ماده می‌توان به شدت جنگندگی در رقابت‌ها اشاره کرد که باعث می‌شود فرد با جسارت و حس حمله بیشتری کار کند. در واقع چون کارایی ورزشکار را افزایش می‌دهد جزو داروهای نیروزا قرار گرفته است.

 

|| ماجرای دوپینگ

این ملی پوش برای توضیحات پیرامون دوپینگ خود به برنامه «ورزش از نگاه دو» رفت و با چشم گریان از خود دفاع کرد و میان صحبت‌هایش نیز قهرماناني همچون بهداد سليمي، ‌اميد نوروزي و فردين معصومي به صورت تلفني روي خط آمدند و ضمن تایید حرف‌هایش به اظهار همدردی با وی پرداختند.

علی اکبری مدعی است درد زانو و نياز بدنش به ماساژ در مسابقات مجارستان باعث شده تا به همان ماساژور قبلي تيم ملي ايران (که آن زمان ماساژور آذربایجان بوده) اعتماد کند تا ضمن ماساژ، زانوهاي مصدوم وی را بانداژ کند و در آخر قرصی را تحت عنوان دیکلوفناک از وی گرفته و مصرف می‌کند و احتمال می‌دهد قضیه دوپینگش از آن‌جا آب می‌خورد.

و حالا علی‌اکبری مانده و مدالی که باید پس دهد، زندگی‌ای که باید بدون کشتی ادامه دهد و 30 درصد بدهی‌ای که به عنوان پیش پرداخت از آذربایجان دریافت کرده بوده و قرار بوده با کمک محمد عباسی (وزیر اسبق ورزش) پرداخت کند اما وزیر ورزش عوض شد و امیر ماند و قولی که روی هواست!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahshid
mahshid
٩٢/٠٩/٢٤
٠
١
.....چی بگم؟
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٢٤
٤
٠
خیلی واسش ناراحت شدم..طفلی...بادیدن اشکاش دلم سوخت...........نامردی شد درحقش..
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٩/٢٤
٣
٠
آخیییییی...............چه میشه کرد.......
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٤
١
٢
سلام ... وقتي يك قهرمان آبري يك ملت را با اعتماد شخصي خودش از بين مي‌برد گريه و اتهام چاره كار نيست
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٢٤
١
٠
خیلی دلم سوخت آخه چرا این ورزشکارا با خودشون وزندگیشون اینطور بازی میکنن :(
korosh
korosh
٩٢/٠٩/٢٤
٠
٠
!!!! اره ورزش از نگاه 2 رو دیدم !!! نشستیم با داداشم یه یکی دوساعتی گریه کردیم !!!! :|||| خیلی نامردیه اخه :(((((((((((((
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٩/٢٤
٠
٠
چقد دلم براش سوخت...بیچاره...هعیی...هم کارش رو از دست داد هم عشقش رو هم زندگیش رو...اگه میموند میتونست اینده ی درخشانی داشته باشه به نظرم..:(
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٢٤
١
٢
ای بابا........
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٤
٣
٠
من مطمئنم دوپینگش عمدی نبوده .... :((((((((((((((((((( کاش ادعاش درمورد ماساژور آذربایجان قابل بررسی بود :| :| :| ....... ههههههعی! مرسی
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٩/٢٥
٢
٤
از شما انتظار نداشتم خانوم شیعه زاده. صد البته عمدی بوده و شکی درش نیست. یادداشت 5 شنبه ام تو جیم رو بخونین.
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢٥
٢
١
به نظرم هر دو اشتباه می کنین!نباید خیلی ازش دفاع کرد و نباید کوبیدش! چون هر دو امکان داره اشتباه کنید ولی در من شخصا حرفش رو باور نکردم
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٩/٢٥
٢
٢
محمدحسین جان معتقدم باید دایره نگاهمون رو از اخبار زیبای صدا و سیما و چهارتا سایت داخلی خارج کنیم. بد نیست کمی از پشت پرده ها هم آگاه باشیم. البته من کلا حرفم روی اظهارنظرهای احساسی ملت احساسی مون بود که تا طرف 2 قطره اشک می ریزه دلشون می سوزه. :-)
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٥
٢
١
آقای اخوان دلمون می سوزه چون به نظرمون داره حقیقت رو میگه....
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٩/٢٥
١
٠
هیییییییییییییییییییی من دیگه حرفی برای گفتن ندارم.................
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/٢٥
١
٠
بعله زندگی اینجوریه//وقتی این جور نامردیها این جور بی عدالتی ها و نا قضاوتی ها رو میبینم اصلا برام عجیب نیست ...برای من که طبیعی هست و وقتی از این جور مطالب یا داستانها در مورد کسی میشنوم...در واقع دنیا همینه در بعد دیگش (سیاه و نامرد)
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
واقعن نمیدونم چی بگم!یعنی انقدر راحت افراد غیرقابل اعتماد مثلن میشن ماساژور یک ورزشکار و اونم راحت دارو رو میخوره؟!
Niva
Niva
٩٢/٠٩/٢٥
١
٠
فیلمچو تو تلوزیون دیدم ... نمیدونم والا خدا خودچ جای حق نچسته و انسان ها هر لحزه در حال امتحان چدن هستن :)
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٩/٢٥
٢
٢
به قول علی دایی خیلی عذر می خوام آقای فردوسی پور ولی واقعا واسه ایرونی جماعت متاسفم که با یک قطره اشک تمساح فریب می خوره. من به شخصه اگه قدرت اجرایی و قانونی داشتم امثال این مردک بی شرف رو که آبروی مملکتمون رو برده می انداختم تو دریا. درست مثل چینی ها که این کار رو می کنن. ببخشید من به عنوان کسی که 10 سال تو این ورزش و رسانه خراب شده است می دونم ماجرا چیه. پس لطفا دلتون نسوزه و اشک تمساح خامتون نکنه. 5شنبه توی جیم یک یادداشت نوشتم در همین رابطه بخونین تا متوجه بشین آقای علی اکبری اشک تمساح می ریزه. امیدوارم یک کم دل رئوف ما ایرانی ها حقیقت بین بشه!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
بی صبرانه منتظر مطلب روز پنجشنبه هستم . اگر عمدی باشه ، اونم تو عرصه جهانی ، واقعا کار ...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٥
١
٠
مطلب رو میخونیم چشم ولی یه کم زیاده روی نکردین؟؟؟من خودم به شخصه حرفشو باور میکنم چون یه بار محروم شده و دیگه از این کارها نمیکنه.ثانیا اصلا از قیافه اش معلومه این کاره نیست.شما میگین اشک تمساح میریزه و اینا ولی ممکنه پشت همه این ها قضیه ای باشه که هیچ کدوم نمیدونیم....//اینم نظر شماست البته آقای اخوان
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٩/٢٥
٣
١
همینه می گم شما احساسی هستید. الان رو چه منظقی می گید حرفشو باور می کنم. واسه اشکی که ریخت؟!!!!!!!!!!!!!!!! اتفاقا اینکه 2011 تا 2013 محروم بوده و درست در اولین حضورش بعد از محرومیت دوباره دوپینگ می کنه جرمش رو بیشتر می کنه و منطق رو محکم تر. در ثانی شما می گین این نظر شماست آقای اخوان! جسارت نباشه ولی دوست من نظر من، نظر احساسی نیست که آخی من حرفشو باور می کنم، نه. من نظر یک فرد رسانه ای رو می گم که بالاخره ذره ای از پشت پرده های ورزش خبر داره. باید من وقتی یه چیزی می گم یه فرقی با حرف شما دوست عزیز داشته باشه. من موظفم موثق و منطقی حرف بزنم. موظفم با دلیل و برهان حرف بزنم نه از روی احساس که دلم براش سوخت!!!!!!! لطفا نگاهتون رو عوض کنید. معتقدم جامعه ورزش ما از همین نگاه های احساسی ضربه می خوره. ما سر قضیه استاد رضا زاده (!) هم همین بلا سرمون اومد. چون از طرف بزرگان ایشون حمایت می شد بعد از اینکه دوپینگش به فدراسیون جهانی مسجل شد سریع همه چی رو ماست مالی کردیم و گفتیم رضازاده کمر درده و از این حرفا. بعد هم یک ستاره مثل علی حسینی رو پا سوز رضازاده کردیم. چرا؟!!! چون تو ذهن مردم احساسی مون یک اسطوره ساخته بودیم و نخواستیم خرابش کنیم. دوست من، اگر امروز با امثال این آدم بخوایم احساسی برخورد کنیم فردا آبروها از این ملت می ره. از ملتی که داره با نداری و هیچ ولی به لطف رشادت همین جوونا تو عرصه های ورزشی جهان خوش می درخشه. شما فکر کردی المپیک لندن دولت خوب سرمایه گذاری کرد که نتیجه گرفتیم؟!!!!!!!!!!!! نه عزیزم. بلکه این رشادت بچه های ایرونی بود. فقط همین... امیدوارم از لحن من ناراحت نشی رفیق. ولی دوست دارم یک کم نگاه مون رو از احساس به سمت منطق سوق بدیم. :-)
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٩/٢٥
٣
٠
راستی دوست دارم واسه اینکه یه کم به عمق حرفام بیشتر فکر کنی یه تذکر بدم. همین الان از ابتدای این صفحه کامنت ها رو بخون!!! 95 درصد حداقل فقط گفتن: "آخی دلمون سوخت... طفلی... منم باهاش اشک ریختم و..." این یعنی همون چیزی که من می گم. ما ملت احساسی هستیم که دلمون واسه هر قطره اشک یک انسان می سوزه و البته این بد نیست که دلمون بسوزه ولی باید منطقی رفتار کنیم تا دیگه دلموووووووون برای هیچ انسانی به خاطر مرتکب شدن این جرم نسوزه. :-)
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٩/٢٥
٢
٠
بسیار بسیار موافقم با آقای اخوان.آخه کسی همینکه قبلا هم یه سابقه دوپینگ داشته منطق آدم رو بیشتر قلقلک میده که دوپینگشو قبول کنه تا اینکه احساسی بشه و بگه غیرعمد بوده.اصلا یه ورزشکار توی اون سطح نمیتونه غیرعمد مرتکب همچین کاری بشه.والا منکه درحد استان ورزش میکردم توی مسابقات نمیذاشتن بیایم خونه که طبق برنامه خودشون غذابخوریم.دیگه اینا که تو اون سطح مسابقه میدن والا یه مقدار که نه خیلی دور از منطقه که بشه همچین حرفایی رو قبول کرد ازشون.
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
طفلی..حرفشو باور میکنم.:((((//هیچی ندارم بگم جز این که ایشالله سر مقصر بدترین بلا بیاد :(
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٩/٢٥
١
١
نفرین نباید کرد
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
میدونم که خدا آدم بی گناه رو تنها نمیذاره
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
امیدوارم که واقعا بی گناه باشه.....:(((
sherlok
sherlok
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
خدا میدونه گناهکار کیه؟!
M_At
M_At
٩٢/٠٩/٢٦
٠
٠
شایدماهانتونیم نظرقطعی روبدیم ولی خداهمچنان جای حق نشسته...
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٩/٢٦
١
٠
ترجیح میدم نظر ندم اصن :|
جارچی
جارچی
٩٢/٠٩/٢٨
٠
١
خارجی ها چشم قهرمانی ایرانو ندارن.....
بهرام
بهرام
٩٢/١٠/٠٨
٠
٠
من میگم چرند میکه. چون سابقه داره ودیگه اینکه اگه حتی یه ایرانی ساده ولی با غیرت بود حتی فکر اینو که بره زیر پرچم یه کشور دیگه به سرش راه نمیداد چه برسه به اینکه نود درصد راه رو بره بعد پشیمون بشه .شایدم مشکلات بزرگی در بین بوده که نرفته وگرنه حتما میرفت.
مهدی
مهدی
٩٢/١٠/٢٦
٠
٠
همیشه تو حق ما ایرانی ظلم شده خواهد شد.بابا دهنش سرویس شده تمرین کرده.فکر کن یه سال تمرین کنی بعد بیان بهت بگن ...