Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - این‌جا حریم من است؛ ورود ممنوع! www.jeem.ir
این‌جا حریم من است؛ ورود ممنوع!
نگاهی به معضل اجتماعی مزاحمت‌های خیابانی

این‌جا حریم من است؛ ورود ممنوع!

نویسنده : مریم شیعه زاده

هوا تاریک بود و دختر کنار خیابان، جلوی ایستگاه اتوبوس منتظر بود که یک خودرو جلوی او ترمز زد. دختر چادرش را محکم‌تر گرفت و شروع به حرکت در خلاف جهت خیابان کرد. خودرو هم با حرکت او عقب آمد. «برسونیمت خانم»، «افتخار نمی‌دی» و ... ! چند بار تکرار شد. دختر ترسیده بود و انگار پسر دست بردار نبود. دنبال راه فرار می‌گشت که چشمش به باغچه کنار ایستگاه و چند تکه موزائیک شکسته افتاد. چند تکه را برداشت و شیشه عقب ماشین را نشانه رفت. راننده شاکی شد و تا خواست از ماشین پیاده شود، دختر با سرعت بیشتری آن‌ها را پرتاب کرد و پسرک به ناچار متواری شد.
هر روز هزاران اتفاق زیر پوست جامعه رخ می‌دهد؛ شاید برخی از آن‌ها را از نزدیک لمس کرده باشید و برخی دیگر را نه. روایت بالا یکی از این اتفاقات است. اتفاقی که برای من تبدیل شد به دغدغه و حاصل این دغدغه گزارشی است که در ادامه می‌خوانید.


گفت‌وگو با قربانیان مزاحمت خیابانی
|| مردم بی‌تفاوت رد شدند!
سحر 18 سالش است و امسال کنکور ریاضی دارد. نظرش را که می‌خواهم کمی فکر می‌کند و از اتفاق چند شب پیش می‌گوید: بعد از تمام شدن کلاس کنکورم و در راه بازگشت به خانه، در یکی از خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد چند نفر مزاحمم شدند و خواستند شماره بدهند. وقتی دیدند محل‌شان نمی‌دهم، نزدیک یک کوچه فرعی یکی از آن‌ها جلو آمد و کیفم را گرفت و مرا کشاند داخل آن کوچه. هرچه داد می‌زدم و از رهگذران کمک می‌خواستم، فقط با گوشه چشم نگاهی می‌انداختند و رد می‌شدند. نمی‌دانستم چه کار کنم. شماره را که داد پاره کردم و وقتی می‌خواست حرف بزند، آن‌قدر سرش جیغ زدم تا همگی‌شان بی‌خیال شدند و رفتند. در آن موقعیت رفتار مردم خیلی عذابم داد. باورم نمی‌شد این‌قدر بی‌تفاوت گذشتند.

|| دخترها دست از سرم برنمی‌دارند!
مهدی 23 سال دارد و دانشجوی کارشناسی نرم افزار است، موضوع گزارش را که می‌فهمد، می‌گوید: سراغ خوب کسی آمدید! در دلم صداقتش را تحسین می‌کنم و می پرسم: خب چرا مزاحم خانم‌ها می‌شوی؟! که در برخلاف تصورم پاسخ می‌دهد: باور کنید من کاری به کارشان ندارم، آن‌ها مدام مزاحمم می‌شوند! نمی‌دانم بعضی از دخترها می‌آیند دانشگاه دنبال علم یا جست‌وجو شوهر! هر ترم یک نفر هست که گوشی تلفن‌ام را با پیامک‌های عاشقانه منفجر کند و یا آن‌قدر تماس بگیرند که مجبور شوم خط ام را عوض کنم. یکی از آن‌ها که شماره منزل‌مان را هم پیدا کرده بود و با خواهرم صحبت کرده بود که چرا من را داماد نمی‌کنند! البته همه دخترها این طور نیستند و بعضی‌های‌شان را می‌گویم.

|| من هم امنیت می‌خواهم!
مهسا 21 ساله است و دانشجوی معماری، حرف‌هایش را این گونه آغاز می‌کند: همه‌اش به خاطر نبود قانون است! اگر با آن‌ها برخورد می‌شد، جرات نمی‌کردند این‌قدر جامعه را برای ما نا امن کنند! باید دختر باشی تا بفهمی چه می‌گویم، باید دختر باشی تا بفهمی وقتی هوا تاریک شد، بیرون رفتن برای کارهای ضروری چقدر استرس دارد. باید دختر باشی تا بفهمی وقتی با دوستانت می‌خواهی بروی بیرون، چقدر دردسر دارد. باید دختر باشی تا بفهمی وقتی یک بی‌فرهنگ به تو متلک می‌‌گوید همه تو را به چشم مقصر می‌بینند و سعی می‌کنند یک نقص در رفتار و پوشش تو پیدا کنند و همان را بکوبند توی سرت. این کشور، این شهر، این خیابان، این پیاده رو، این پارک به من هم تعلق دارد. من هم امنیت می‌خواهم. من هم می‌خواهم بی‌دغدغه در جامعه حضور داشته باشم.


باید به سراغ زیر ساخت‌های فرهنگی رفت یا اعمال قانون؟!
پیشگیری یا درمان
در پایان گزارش گفت‌وگویی داشتیم با آقای سید محمد کاظمی، وکیل پایه یک دادگستری تا تدابیر قانون برای برخورد با افراد مزاحم را جویا شویم. این هم خلاصه گفت‌وگوی ما با مرد قانون:
+ آیا قانون با افراد مزاحم برخورد می‌کند؟!
- برخورد قاطع با کسانی که جامعه را به خطر می‌اندازند یکی از وظائف حکومت اسلامی است. یکی از انواع این خطرها، تعرض یه نوامیس مردم است که علاوه بر تقبیح شرعی، مجازات قانونی را برای مرتکب به همراه خواهد داشت. در همین زمینه ماده 619 قانون مجازات اسلامی مقرر داشته : هرکس در اماکن عمومی و یا معابر معترض یا مزاحم اطفال یا زنان شود و یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو ماه تا 6 ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. بسیاری از اعمال صورت گرفته توسط مرتکبین این جرم، علت روانی دارد و معضلات اجتماعی و خانوادگی عامل آن است و بررسی عوامل روانی، شخصیتی، اجتماعی افراد از طریق متخصصان امر و کم کردن فضای تحریک‌آمیز در جامعه از طریق اصلاح زیر ساخت‌های فرهنگی و اهرم فشار قانونی، تاثیر بسزایی در کاهش و پیشگیری از انجام این جرم دارد.

+ هرشخصی می تواند به عنوان شاکی، شکایت خود را اعلام کند؟
- اگر آغاز شکایت از سوی شاکی باشد و نه ضابطین عمومی و خصوصی دادگستری، اثبات آن کمی سخت به نظر می‌رسد و معمولا به جهت طولانی‌تر شدن مسیر رسیدگی به پرونده در شعب کیفری، شاکی در اثبات و پیگیری این جرم با مشکلات زیادی روبه‌رو است .

+ این جرم توسط چه افرادی باید گزارش شود؟
- اثبات این جرم از طریق اقرار متهم، شهادت شهود یا وقوع جرم در منظر نیروی انتظامی و ضابطین دادگستری و یا از طریق سایر ادله اثبات دعوا و سایر شواهد و قرائم صورت می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید در کشور ما ضابط عمومی، نیروی انتظامی است و ضابطین خاص نظیر ماموران نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها در محدوده وظائف محوله که به موجب قوانین خاص تعیین گردیده است، ضابط دادگستری محسوب می‌شوند. لذا در این مورد می‌توانند تمامی اقدامات لازم را به منظور حفظ آلات و ادوات و آثار و علائم و دلایل جرم و جلوگیی از فرار متهم و یا تبانی، انجام داده و تحقیقات مقدماتی را انجام و بالافاصله به مقام قضایی برسانند.

اما مشکل از کجاست؟
ریشه یابی این ناهنجاری اجتماعی شاید درنگاه اول ساده به نظر برسد اما باور بفرمایید بعد از چند ساعتی که به مغزمان فشار آوردیم و دیدیم نتیجه چشم‌گیری حاصل نشد، ملامت‌ها کشیدیم و در راه کتابخانه کفش‌ها ساییدیم و میان صفحات وب چشم‌ها پوکاندیم تا مهم‌ترین عواملش را شناسایی کردیم و در ادامه به صورت خلاصه برای‌تان ذکر نمودیم تا اگر مایل بودید، خودتان به سراغ آن‌ها بروید و درموردشان مطالعه بیشتری داشته باشید.
1- کمبود و خلا در خانواده: خانواده؛ اولین و مهم‌ترین گروهی که فرد در آن رشد می‌کند. پناهگاه و جهت دهنده زندگی فرد که برای عضویت وی در جامعه باید قسمتی از مهارت‌های اجتماعی را به او بیاموزد. هرگونه کمبود آموزشی در این گروه باعث می‌شود، فرد فرهنگ و مفاهیم اغلب مضر و ناهنجار را خارج از گروه خانواده دریافت و به آن عمل کند.
2- تایید در گروه همسالان: همنوایی کردن با گروه همسالان یکی از جنبه‌های رفتار اجتماعی است. به نظر می‌رسد که گروه همسالان همواره سعی در همنوا و همرنگ کردن افراد با خود دارد. این گروه به افراد غیرهمنوا روی خوش نشان نمی‌دهد و به صورت‌های گوناگون از قبیل طرد و منزوی کردن فرد، ندادن امتیاز و یا حقوق اجتماعی و حتی تنبیه با وی رو به رو می‌شود. برعکس افراد همنوا؛ از پاداش‌های مادی تا تایید اجتماعی و پذیرفته شدن در گروه، بهره‌مند می‌شوند.
3- عدم وجود عزت نفس: شاید تا به حال این کلمه را زیاد شنیده باشید. عزت نفس در واقع مفهوم ارزیابی مثبت از خویش را می‌دهد و از دو بخش اساسی ارزش و شایستگی تشکیل می‌شود که عدم دستیابی شخص به هرکدام از این عوامل باعث سرخوردگی و نبود عزت نفس فرد در اجتماع و بروز رفتارهای ضد ارزش از وی می‌شود.
4- فرهنگ دینی نامناسب: دین راهی است که فرد برای ادامه زندگی برمی‌گزیند و صرفا در اسلام و مسیحیت و ... خلاصه نمی‌شود، بلکه دین چیزیست که نوع نگرش ما به جهان هستی و مناسک عملی ما را رقم می‌زند و مجموعه‌ای پیچیده از وحی، کلام، الگوی اندیشه و در نهایت رفتار است.
البته مواردی دیگری هم وجود دارد، مثل محیط آموزشی ضعیف، فرهنگ اجتماعی نامناسب، نبود قانون بازدارنده و ... نظر شما چیست؟


برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ghazale
ghazale
٩٢/٠٩/٢١
٧
٢
اید دختر باشی تا بفهمی چه می‌گویم، باید دختر باشی تا بفهمی وقتی هوا تاریک شد، بیرون رفتن برای کارهای ضروری چقدر استرس دارد. باید دختر باشی تا بفهمی وقتی با دوستانت می‌خواهی بروی بیرون، چقدر دردسر دارد. هوم ! بعد الان شکایت کنیم چجوری میخوایم ثابت کنیم :| میدونن کسی شکیت نمی کنه :| واسه همونه :|
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
١
١
اینجوری ها هم نیس!
r_reihoon
r_reihoon
٩٢/٠٩/٢١
١
٢
موافقم باهات...
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢١
١
١
منم باهات موافقم قضاله
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
آقای وکیلی متاسفانه باید بگم همین طوره ...
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
آقای وکیلی چرا اینجوری ها هم نیس؟؟؟
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٢
١
خیر، همشم به دختر بودن نیست، متاسفانه امروزه بعضی از این محدودیت ها برای پسران هم هست...
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٣
٠
ولی برای دخترها این محدودیت ها چند برابره ....
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... تعدادي از دوستان ا نظر شما مخالفت كرده‌اند و تعدادي موافق . ولي هرچه باشد شما اين نا امني را احساس ميكنيد و اين راي جامعه ما خيلي نگران كننده است اميدوارم در آينده شاهد اينگونه نا امنيها نباشيم
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
دقیقا همینه !
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٣
٢
٠
موافقم کاملا قضآله...//آقای موسوی محدودیت واسه پسرا؟؟؟عمرا.عمرا یک پسر بتونه درک کنه که موقعی که بخواد با دوستاش بره بیرون چه قدر خوانواده نگرانشن.حتی موقعی که پیش کسایی باشه که اعتماد کامل بهشون دارن....شما می تونین درک کنین موقعی که میخواستم بیام نمایشگاه تو غرفه چه قدر بابام نگران بود؟؟میتونین درک کنین موقعی که ساعت 4 دارم از مدرسه بر می گردم چه قدر حواسم به دور و بره که یهو یکی نپره جلوم؟؟؟....عمرا! یک پسر هرگز محدودیت نداره.محدودیت نداره هرموقع که خواست بره بیرون میره.مغازه روبرو خیابون میره...بدون این که یه ذره ترس تو دلش باشه...بعله !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/٢٥
٢
٠
دقیقا همینطوره
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
٣
٠
من چندتا اضافه میکنم- 1- اشنایی با فرهنگ غربی و فشار هایی که بر جوان ها میاره وتضاد اون فرهنگ با جایی که زندگی میکنن2-اجرا نشدن قانون 3-نداشتن تفریح مناسب جوانان4- سخت گیری های افراطی بعضی از بزرگان5-بعضیا کلا فی قلوبهم مرض!6-ارایش و رفتار نامتعارف بعضی خانم ها
ghazale
ghazale
٩٢/٠٩/٢١
٣
١
6 دوروسته ولی 85 درصد ربطی به حجاب خانوما نداره :| 7- عقده این !
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
من حجاب رو تا حد زیادی دخیل می دونم . هرچند برای افراد چادری هم پیش میاد اما کم تره ....
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
با مورد5به شدت موافقم!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٣
٠
من یکی دیگه هم اضافه می کنم، کم رنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما...
ولف
ولف
٩٢/٠٩/٢٢
٠
١
غربیها کاری به کار هم ندارن بی تفاوت رد میشن فقط تو ایرانو کشورهای های عربیه که به حریم بقیه تجاوز میکنن
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
با مورد 5 بسیار موافقم
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٩/٢١
٠
١
نمیدونم والا!!! چی بگم :(
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
١
بههههله!
r_reihoon
r_reihoon
٩٢/٠٩/٢١
٢
٣
همش تقصیر این دختراییه که کنار خیابون واستادن تا یکی سوارشون کنه...... کـــــــــــــــــــــــــــــرم از خود درخــــــــــــــــــــــــــــــــــــــته!!!!!!!!!!!!!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٥
٠
نه در همه حال ... متاسفانه همه ب دخترها ب چشم مقصر نگاه می کنیم! این خیلی بده ....
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
مقصر دختر ها نیستند ولی کرم همیشه از خود درخته...
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٩/٢٣
١
٠
اون احمقی که اینجور دخترارو سوار میکنه باید طرفشو بشناسه نه که جلو پای هرکسی واسته.حرفت زشت بود
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٩/٢١
٣
٠
واقعا به نظر من پوشش خانومها تو نود و اندی درصد ماجراها موثرترین عامله! من چندین بار تا حالا به این صحنه ها دقت کردم.همیشه خانومهایی که پوشش بازتر و آرایش غلیظ تری دارن، بیشتر مورد توجه مزاحمان!! از این عامل نمیشه گذاشت. علاوه بر این واقعا تو این جامعه دیگه خیلی برای ایجاد رابطه نیاز به «خانوم برسونمت» و اینا نیست. واقعا نیست.
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
منظورتون از جمله دوم رو درست متوجه نشدم ...
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
موافقم باهات...
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
بعله نیاز به گفتن این جملات نیست.. چون خیلی از دخترها بدون گفتن این کلمه خودچون راغب به برقراری رابطه هستن.. متاسفانه... یکی از اقوام میگه کنار خیابون ماچین رو پارک کرده بودم و منتزر خانومم بود که از جایی که کار داره بیاد بیرو.. یه دفعه یه دختری در ماچین رو باز کرد و نچست تو ماچین و گفت برو... میگه داچتم از تعجب چاخ در می آوردم ..فکر کردم اچتباه سوار چده بعد دیدم نه... و خلاصه با تهدید دختره رو انداخته بود بیرون... واقعا جای تاسف داره
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢١
١
٤
ای خانم و یا ای آقایی که تو خیابون مزاحمت می شن و یا مسخره ات می کنن و یا بهت تیکه می اندارن، بدون هیچ بزرگنمایی و خودنمایی وارد خیابون بشو و آهسته برو و آهسته بیا اگر مردم آزارترین و بی ملاحظه ترین فرد هم در خیابان باشه به شما هیچ کار نداره و هیچ گربه پدر سوخته ای هم شاخت نمی زنه...
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢١
١
٢
باهاتون کاملا مخالفم!!!!!!!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
١
به شدت مخالفممممم! :| :|
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٩/٢٢
١
٢
با کلیت بحث متاسفانه مخالفم:|
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٩/٢٢
١
١
منم همین سه تا کامنت بالا شدیدا مخالفم
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
به چادریا و دخترایی که مشخصه اهلش نیستن هم گیر میدن..به خاطر همین قضیه حتی شاید بیشتر از افراد بی حجاب!!!یه جورایی همون مورد6نظر آقای وکیلی"بعضیا کلا فی قلوبهم مرض"
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
*مورد5
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٣
کاش دلیل مخالفت هایتان را اعلام می کردید، من که تا حالا تو عمرم ندیدم کسی که آهسته و بی غل و غش میره و میاد کسی مزاحمش شود، تا خودت نخواهی و طرف مقابل را تحریک نکنی کسی به شما کاری نداره، شما امتحان کنید، آهسته و بدون خود نمایی ظاهر شوید اگر کسی مزاحمتان شد، اگر باز هم مخالف بود، دلیلش را بگویید...
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
مائده خانم اصلا بحث من با چادر بودن یا نبودن نیست، فقط می گویم باید خود نمایی نکرد و تازه اگر باز هم مزاحم شدن، بی توجهی و بی محلی کرد...
........
........
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
ببخشید که مجبورم به صورت ناشناس بهتون جواب بدم من با نظر شما کاملا مخالفم من یه دختر چادری هستم که توی خیابون اصلا به هیچکس کاری ندارم ولی چند روز پیش توی روز روشن ساعت 7 صبح توی خیابون بهم تجاوز شد واقعا معذرت میخوام از اینکه این حرفا رو میزنم ولی بعضی از آقایون واقعا مریضن این موضوع باعث شد نسبت به همه ی مردا بی اعتماد بشم دیگه حتی توی روز هم آرامش و امنیت نداریم:(
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
آقای موسوی وقتی من دارم راه خودمو میرم ب کسی کاری ندارم دلیلی نداره یکی ب خودش اجازه بده ک بگه : عه! خانوم چادرت چپه است و وقتی واکنشی نمی بینن بگن این یکی سرکاز نرف! :| :| :| برای هر تیپ شخصیتی یه تیکه دارن کـــــــــــاکتوسا!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
خانم شیعه زاده موافقم ولی کسانی که ابله هستن و قلب هایشان مریض است، کاریش نمیشه کرد، جز بی محلی...
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
پس صحبت تون صد در صد صادق نیست ....
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
اینکه صد درصد صادق نیست که شکی توش نیست، چون بالاخره قلب های مریض موجود است ولی 90 درصد صادق است...
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
با نظرتون کاملا مخالفم ...چون اینطور هم که میگید نیست...
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
باشه به قول شما کاری به چادر مانتویی بودن نداریم ولی همون حرف شما که میگین من تا حالا تو عمرم ندیدم کسی ساده باشه و براش پیش بیاد!میگم اینطوری نیس واسه افراد ساده هم خیلی پیش میاد!بعضیا کلن مشکل دارن!
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
نع!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
کاملا مخالفم آقای موسوی.به خودنمایی ربطی نداره به اون مشکلی که طرف مقابل داره ربط داره.مائده درست میگه برای کسانی که حجابشون هم خوبه و کاملا مذهبی هستن هم این مشکلات پیش میاد و اصلا هم ربطی به خودنمایی نداره.شما بگین موقعی که داری دنبال ماشین یکی از اعضای فامیل می گردی خودنمایی حساب میشه که مزاحم میشن؟؟یا موقعی که مثل یک بچه خوب از مدرسه بر میگردی و اونوقت یهویی یه عده آدم جلوت سبز میشن؟؟؟یا موقعی که داری از خیابونی که خونه تون توشه رد میشی که سریع بری تو خونه خودنمایی حساب میشه؟؟؟اصلا.هیچ ربطی نداره!خود من خیلیا رو دیدم بدون خودنمایی این اتفاقات براشون افتاده....
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢١
٠
١
عه.. من همین امروز صب موضوع اون سه تا دختره رو به تو گفتم.. چ جلـــــــــــــــــــــــــــب!!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
١
من ب تو ایمان آوردم! خخخ عــــــــــــلم غیب! خخخ
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
البته اون سه تا مصداق کامل کرم از خود درخته بودن :)
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢١
٢
٢
من قبول ندارم که این موضوع بیشتر به حجاب دخترا ربط داره... بعضیا فقط هدفشون اذیت کردنه... از اینکه یکی ازشون بترسه کیف میکنن... دوس دارن آزار بدن..
m_razmi
m_razmi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
برخلاف دوستان من کاملا موافقم.چرا با من هبچ وقت کاری ندارن؟من هم خوش تیپ ام هم خوش پوش.همه خانواده هم این رو تایید میکنن.اما تو خیابون سنگین رنگین راه میرم چیزیمم نمیشه.
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
من با پریسا کاملا موافقم // آدم های مریض براشون فرقی نداره طرف مقابل شون چه تیپ آدمیه ... // اما منکر کامل تاثیر حجاب و حیا نمی شم .
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٢
من که بازم با همون که در بالا گفتم موافقم ، آسته برو آسته بیا تا گربه شاخت نزنه...
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢١
١
١
اینا کاری به با حجاب و بی حجاب و اینا ندارن......... مرض دارن کلا! دلشون میخواد مزاحم شن یه جوری! کیف میکنه اصلا! تفریحشونه! حتی یه عدشون وقتی ببینن طرف سر به زیر هست و آروم میره و میاد، بدتر میرن مزاحمش میشن!!!! یه جور کل کل حتی! که مثلا بریم به عمد مزاحم اونی بشیم که سر به زیر و ایناس!!!! ///////// البته موافقم که مزاحمت برای افرادی که حجابشون کمتره و مخصوصا آرایش غلیظ دارن خیلی خیلی بیشتر پیش میاد! ولی فقط مختص اونا نیس مزاحمت! //////////////// مرسی دریا! گزارش خوبی بود :) ولی کی میره شکایت کنههههههههههه.........
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
شکایت پروسه طولانی دارهههه! خخخ عکس بده ، آدمشو پیدا میکنم ک جنازه تحویل بده! خخخ :) /// کاملا مبافقم! ....
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
اگر طرف سر به زیر باشدو آروم بره و بیاد، بدتر مزاحمش شدن، باید بی محلی کند و جوابی ندهد، چون از قدیم گفتن جواب ابلهان خاموشی است، اگر شما هم در مقابل جوابی بدهی، می فهمن که بدت نمیاد و بیشتر مزاحمت می شوند...
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
خب مگه من گفتم جوابشونو باید بدیم؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! از کجای این حرفم این نتیجه رو گرفتین؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
چی بگم ؟: ) خودتون گفتین وخودتونم مشکل یابی کردین باهاتون موافقم
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
١
:)
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
مشکل از خیلی جاهاس/ تربیت نامناسب و ناکافی در خانواده ها/ نداشتن شغل و بیکاری زیاد/نبودن مکان های سرگریم مفرح و ارزان/ عدم برخورد مناسب با خاطیان/ اما بی تفاوتی مردم غیر قابل هضمه/ نباید این قضیه اینقدر طبیعی و عادی بشه که شده ظاهرا
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
شغل و بیکاری رو خیلی دخیل نمی دونم ولی با بقیه موارد موافقم ... // بی تفاوتی مردم فاجعه است . // حتی گاهی همراهی هم می کنن :| :| :|
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٣
٠
من کاملا با شما موافقم، تا موقعی که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه زنده نشود همه بی تفاوت اند، اولیش خود ما...
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
آقای موسوی آنقدر امر به معروف و نهی از منکر نکردیم ...که وقتیکه یه نفر هم میخواد این کار رو انجام بدن با زبان دیگه از خجالتش در میان که کلا بیشتر اوقات با خودش میگه که بگذار بیفتد و بیند سزای خویش....یه علت کم رنگ شدنش اینه
m_razmi
m_razmi
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
علاوه بر عوامل بالا که اکثریت درست هیت یک مورد دیگه ور هم اضافه میکنم:در هر کلاس و گروهی یه عده بچه های مومن و خوبی هستن،یه عده منفی و مشکلدار و اکثریت هم خنثی. کمتر اتفاق میفته که بچه های مومن یتونن به عنوان یک شخصیت تاثیر گذار توی کلاس باشن و افراد ناسالم میشن رهبر فکری کلاس.اونوقت این مشکل هم کنار دلایل خانوادگی و سخت گیریهای افراطی و ...باعث این مسائل میشه.چند مورد هم بودن که در کلاس افراد مومن شدن شخصیت تاثیر گذار.واقعا هم اکثر بچه های اون کلاس بچه های خوب و پاکی بودن.....
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
شدیدا موافقم...
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
این روزا این مزاحما کاری ندارن طرف اهلش هست یا نه!دیگه تفاوتی قائل نمیشن!کاش واقعن همینطوری بود"اینجا حریمه منه ورود ممنوع"واقعن متاسفم که یه دختر تو این جامعه با همچین جریاناتی روبه رو هست!به قول مهسا یه دختر کلاسش یکم دیر بشه نمیتونه با خیال راحت بره بیرون!یه پارک نمیتونه بره!البته بستگی به پارکشم داره..مثلن پارک ملت افتضااااااااااحه! :| شکایت؟!؟!بیخیال بابا انقدر الکی میبرن و میارنت که پشیمونت میکنن..سر مسائل مهم تر به زور پیگیری میکنن اینطور چیزا که دیگه حتمن به جایی نمیرسه!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
یه جور عادت شده براشون ، اما اینو مد نظر ندارن ک چقدر تاثیرات روانی مخرب داره ، شاید برای اونا یه خنده احمقانه و حس پیروزی باشه اما ب مرور روی ذهن دخترها تاثیرات منفی خودشو می ذاره // مرسی
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
به نزر من نوع پوچچ و نوع رفتار دخترها هم در این زمینه بی تاثیر نیست
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
نظر شما کاملا درسته :)
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
نمیدانم نظر دقیقی نمیتونم بدم چون زیاد برام پیش نیامده یعنی تقریبا اصلن پیش نیامده!ته مزاحمتی که برای من ایجاد شده صلوات فزرستادن یک جماعت بوده!!میدانید بچه ها من حجاب و نوع پوشش موثر میدانم ولی تنها دلیلش نمیدانم دخترهایی دیدم که چادری هستند ولی این مورد زیاد براشون پیش میاد دخترهایی را هم دیدم که حجاب جالبی ندارند ولی این مورد کم پیش میاد براشون!اونروز با دوستام راجب همین مزاحمتها صحبت میکردیم منم بهشون میگفتم من ده برابر شما بیرون میرم نود درصد مواقعم تنهام چرا واسه من پیش نمیاد که یکشون گفت شما ماشآلله در خیابون برج زهرماری!!خخخخ! حالا به نظرم همین برج زهرمار بودن بهترین راهکاره کلا آدم مریض زیاده نباید حتی بهشون جرءت و اجازه گفتن حرفی را بدیم چه برسه به مزاحمتهایی عین شماره دادن و اینها!/یک مورد دیگه هم که خیلی دیدم اینه که دخترها هم جوابشون میدن و هی موجب ادامه اش میشن خب اینجور وقتها به نظرم دختر حتی نباید نگاهشون کنه انگار وجود خارجی ندارند جوابشون که میده اونها هم مریض دلشون همین میخواد بدتر میکنند
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
احسنت، تمام حرف من هم از آهسته رفت و آمد و بی غل و غشی همین برج زهر مار بودن شما بود...
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
آهسته رفت و آمد کردن و بی غل و غشی با برج زهمار بودن فرق داره!!والا بعصیعاشون میبینند طرف مقابلشون بی غل و غش تره مظلومتر به نظر میاد و اینها از عمد مزاحم همان آدم میشن!!نمیدانم شاید حتی از این کارشون لذت هم میبرند!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
برج زهرمار؟! خخخ منظور همون حجب و حیا داشتن و سنگین بودنه ک توی اکثر کامنت ها بهش اشاره شده و تاثیر گذاره // درمورد دخترهایی هم ک باهاشون کلکل می کنن حرفی ندارممم :| :| بدترین کار ممکنو انجام میدن و شخصیت خودشونو کوچیک می کنن با این کار .... همون بی محلی کفابت می کنه ....
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
دقیقا من هم همین طور.. جز یه بار که راهنمایی بودم یادم نمیاد کسی بهم چیزی گفته باچه... همیچه سرم تو کار خودم بوده و اگه کسی هم چیزی گفته حتی برنگچتم نگاهچ کنم چه برسه جواب بدم.. به نزرم این بهترین راه حله و بقول قدیمی ها سنگین و رنگین بودن.... بعزی چادری ها رو دیدم که موهاچون رو میدن بیرون و حسابی آرایچ میکنن که به نزرم واقعا افتزاحه و فقط چادر رو خراب میکنن
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
برج زهر مار! هوممممممممممم! امتحان می کنیــــــــــــــــــــــــــمممممممممم =))
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
١
٠
خب برج زهرمارم که باشی میان میگن اخماتو وا کن/// بد اخلاق !! :| :| :| یعععنی بعضیا داغووووووونن ها...
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
یک چیز دیگه یادم آمد مریم توی گزارشم گفته بود که مردم اصلن توجهی نمیکنند اگه چهاربار یقه این آدمهای مریض از طرف آقایونی که اونجا حضور دارند گرفته بشه این مزاحمتها از بین میره یک زمانی یک محله روی یک دختر هم محلیشون غیرت داشتند ولی الان...نگم بهتره.. من زیاد شاهد این منظره ها بودم که حتی دختر بیچاره مستاصل شده اما هیچکسی هیچ برخوردی با اونها نکرده من دختر که نمیتونم برم به اون آدمها چیزی بگم!!اینجور وقتها یک مرد باید غیرت بخرج بده! و بل برای نبودن همین غیرت است که یک آدم به خودش اجازه میده به حریم یک دختر پا بگذاره جای اینکه حواسشون باشه خانمها احساس امنیت بیشتر کنند چنین میکنند بل به نداشتن شعور فرهنگی شان برمیگرذ ولی تا وقتی تفریح یک مشت بچه دبیرستانی اینه که به دخترها چیزی بگند چه باید گفت.!؟ تمام کسایی که این موردها را ر مواخزه میکنند هیچ وقت توی خیابون وقتی در حین همین کار میبیننشون یقیه آنها را نمیگیرند که به دختر مزدم چی کلار داری حالا اون دختر هر جوری میخواهد باشد در هرحال دختر است!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
الیته علاوه بر پرنگ شدن غیرت، امر به معروف و نهی از منکر هم باید پرنگ شود و تنها تفریح یک مشت بچه دبیرستانی پسر نیست که به دخترها چیزی بگویند، تفریح یک مشت بچه دبیرستانی دختر هم هست که با ناز و ادا جواب آنهار بدهند...(البته طبیعت سنشون است و عدم فرهنگ سازی درست و تربیت در دبیرستان ها)
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
این صحبت شما منرا یاد حوزه امتحان نهایی و اتفاقی هایی که آنجا دیدم و شاخ در آوردم می اندازد!!بل منکر این نیستم تقصیر بعضی دخترها هم هست اما اینجور مواقع آقایون باید غیرت به خرج بدهند!!مثلن ما حوزه امتحان نهایی مون دبیرستان روبروی یک پارک بود به محض تمام شدن امتحانم همه در پارک بودند یک مشت آدم چی بگم آخه!!اونها هم کلا منتظر بودند اماحان تمام بشه فقط جلوی در حوزه پر از پسر بود تقریبا نود درصدشونم فقط به قصد آزار و اذیت اونجا بودند من خودم می ماندم چه طور بیایم بیرون از حوزه برم سوار سرویس بشم که یکم آنطرف تر پارک شده بود حتی همین فاصله ده بیست متری هم عذاب آور بود رفتنش!!بل ما که هیچ وقت از این مساءل موقع تعطیل شدن دبیرستان نداشتیم!آخرش بعد یکی دوتا از امتحانها یکی از مسءولین مدرسه که یک آقای حدودا چهل پنجله ساله جا افتاده بود روبروی در حوزه می ایستاد و به محض بیرون آمدن هرکداممون چهارچشمی حواسش به ما بود حتی چند باری هم با یک عده برخورد جدی کرد!ببینید چرا باید چنین باشه!؟
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
قابل توجه آقایون! .... غیرت ب خرج بدین! :)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
من سعی می کنم به جای غیرت بی مورد که بی فایده است، تذکر بدم و امر به معروف و نهی از منکر کنم...
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
فکر می کنین چند نفر بگن ما پشیمون شدیم و وای وای چ کار بدی کردیم!؟ :| :| ..... /// روی خیلی از این ادم های بی منطق تاثیر ندارههههه
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
با مریم موافقم باید با زبان تهدید و برخورد جدی باهاشون حرف زد حتی بازبان مشت و لگد!خخخ
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
من با آقای موسوی موافقم... مگه میچه این همه جوون رو با زبون مچت و لگد درست کرد.. اگه دخترها سنگین رفتار کنن کم کم اونها هم خسته میچن و میرن سراغ افرادی مثه خودچون.... امر به معروف هم باید به جا و باچرایطچ انجام بچه.... یه بنده خدایی گفت تو اتوبوس به یه خانوم گفتم روسریتو درست کن موهات خیلی بیرونه.. طرف برداچت روسری رو تا کرد گذاچت تو کیفچ..به نزرم نباید جلو جم این حرف رو میزدن ..و به نزرم هر چیزی باید با حساب و کتاب باچه
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
نه اینکه بری همه رو با مشت ولگد حسابشونو برسی... ولی حداق وقتی تو خیابون میبینن این مسائلو ساکت نمونن...برن جلوشونو بگیرن.. یکم بترسوننشون.. شاید یه کوچولو بخاطر ترسم شده بی خیال این کارشون بشن
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
نیوا دخترا هم سنگین رفتار کنن بازم همین آش و همین کاسه اس.چون این یک مشکلیه که هم به آقایون و هم به خانوما مربوطه...//زبون مشت و لگد رو گاهی موافقم.موقعی که بی اعتنایی کاربردی نداشته باشه جفت پا بری تو صورتشون موثر واقع میشه !!!
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٤
٠
٠
خیلی جاها نمیچه حرف زد.. چقدر پسرهایی بودن که اومدن دخالت کردن و کچته چدن.... واسه طرف چر میچه ..مثلا ردچ رو میزنن بعد میرن گروهی دعوا .. از این اتفاقات زیاد چنیدم
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
این مزاحم پسر شدن..یعنی داداش من طفلی..از دست دخترا ارامش نداره..هرجا میره ..بهش شماره میدن...حتی وقتی بازنش باشه..من موندم دنیا برعکس شده....چرا اینا به داداش من شماره میدن و دنبالش میوفتن...جایی که اون بره دنبال این چیزا
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
بعله از این موارد هم متاسفانه زیاد چده.. من چند نفر رو میچناسم که دختر ها با ماچین واسه پسرها واستادن / خب این یعنی چی؟ یعنی اگه دخترها با حینباچنا جامعه میچه یه چیزی مثه الان جامعه ما..همیچه پسرها ایجاد مزاحمت نمیکنن
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
راست میگه اتی!!یکبار با دایی ام رفته بودیم واسه انومش هدیه بخریم غافلگیرش کنیم فروشنده مقابل چشمهای گرد شده من داشت به دایی ام میگفت شماره بدم خدمتتون!!!یعنی واقعن مانده بودیم چی بگیم!
ati200
ati200
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
مزاحمت خیابانی برا من پیش نیومده به اون صورت..شاید کسی رد شه یه کلمه گفته رفته.اونم به ندرت
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
کلا بستگی به یه جنسیت به نظرم نداره ...اما با این نظر موافقم که تو کشور ما تا کوچکترین اتفاقی میفته دختران رو مورد سوال قرار میدهند بجایی که ببینند که مشکل از کجاست؟!یه عده از نوجوان و جوانان پسر یا دختر هم فقط وفقط برای جلب توجه و این که شاید از دوستانشون نشون بدن که از اونا چیزی کم ندارند این کا ها رو میکنند...به نظر من فرهنگ سازی درست انجام نگرفته...به نظر م تو خیلی از مدارس هم توجه قبل به این موضوع نمیشه ؟!آموزش ...آموزش ...آموزش چیزی که شاید یکم به این وضع سامون بده..
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
در مورد امر به معروف و نهی از منکر آقای موسوی گفتن این نکته رو یادم اومد که به گفته یه استادی ما یاد گرفتیم وقتی میخواییم کسی رو امر به معروف و نهی از منکر کنیم با بداخلاقی و خشونت و این کارو میکنیم که اگه بنده خدا یه درصد هم بخواد برگرده پشیمون میشه..ولی نمیدونیم اگه با مهربونی بشینیم باهاش صحبت کنیم خیلی بیشتر میتونیم به نتیجه برسیم ....
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/٢٢
١
٠
اونایی که مزاحم میشن یه مشت بی فرهنگ بیشتر نیستن....ولی تعجب بیشتر من واسه اون قسمتی بود که میگفت مردم فقط نگاه میکردن!! واقعا مردم ما خیلی ترسو بی جرات شدن....ممنون :)
negin_z_sh
negin_z_sh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
تا وقتی حریمت رو نگه داری از همه چیز مطمینی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... حريم را چطور نگه داريم بخصو داخل خيابان نرده فولادي خوب است
tanha
tanha
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
خب از نظر من همه اون پسرایی که این رفتارها رو نشون میدن به نوعی کرم در وجودشون دارن! اما فقط 10 درصدشون واقعن جزو فی قلوبهم مرض هستن! و 90 درصد دیگشون واقعن مریض نیستن و به خاطر فقر فرهنگی و دینی و تربیتی با تحریکی که طرف مقابل نشون میده این حرکتو میکنن! حالا این تحریک میتونه پوشش ظاهری و آرایششون باشه یا هرچیز دیگه ای! که اگه این تحریک نباشه 90درصده این معضل هم برطرف میشه! و موضوع دیگه ای هم که هست اینه که متاسفانه این قضیه داره تو جامعه ما عادی میشه و مردم بی تفاوت میشن! مقصرای اصلی هم دولت و رسانه ها هستن چون اگه دولت قاطعانه با هنجارشکن ها برخورد کنه دیگه کسی به خودش این جرأتو برای اینکار نمیده؛ اما الان اونی که کِرم داره وقتی میبینه اگه بره تو خیابون یکی رو آزار بده کسی کاری به کارش نداره و حتی تفریحم میکنه چی باعث میشه که اینکارو نکنه؟! رسانه ها هم متاسفانه به این موضوع اهمیت نمیدن وگرنه مثل خیلی چیزای دیگه که روی مردم تاثیر میذارن باید این تفکر رو القا کنن که در مواجهه با این موضوع واکنش نشون بدن نه اینکه بی تفاوت رد بشن! ..... البته این قضیه همیشه اینوری نیست و گاهی هم دخترا مزاحم پسران ولی قبول دارم حالت اول خیلی بیشتر از این حالته!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
با نظراتتون کاملا موافقم . مخصوصا نبود قانون قاطعی که با اون ها برخورد کنه ، تا جلوی این اتفاقات گرفته بشه // رسانه ی ما نه تنها با این حرکت مخالفت نمی کنه بلکه ب نظرم در ترویجش بی تاثیر نبوده . // مشکل اجتماع ما اینکه هر نهاد و سازمانی ساز خودشو می زنه و ارزش های واحدی نداریم تا روی اونا کار کنیم .... :(((((((((((((((((((((((
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
خیلی از پسرا هم هستن در مقابل همین پوشش قرار میگیرن اما به خودشون اجازه تیکه انداختن و مزاحم شدنو نمیدن... به شخصیت خود طرف برمیگرده بنظرم نه فقط پوشش خانوما!!
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
خوب دخترا هم خیلی تو این موضوع مقصرن ... اگه جوری لباس بپوشن که توجه بقیه رو به خودشون جلب نکنن همچین اتفاقایی نمیوفته ... قبول دارم که بعضی از پسرا خیلی بیش از حد تو این قضیه سمج میشن که هر جور شده به هدفی که میخوان برسن که این نشون دهنده ی یه جور کمبود محبت و احساسات و ... تو بعضی پسرا میتونه باشه ولی من بازم میگم دخترا تو این قضیه مقصرترن ...
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... قرار نيست همه پاستوريزه باشيم
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
همیشه تقصیر اقایون نیست............خانوما هم مقصرن......
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... مهم نيست مقصر كيست مهم اين است كه احساس امنيت نمايم
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام...........بله:)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... در پارگراف « دخترها دست از سرم برنمی‌دارند!» گفته ايشان را باور ندارم و نوع گفتن نشان مي‌دهد چيزي را پنهان نموده است
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
هرچیزی ممکنه :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... در پارگراف «من هم امنیت می‌خواهم!» بايد بگويم مهسا خانم قانون داريم از بس در اين مملكت از قانون برعكس استفاده شده كسي دنباش نميرود
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٢٢
٤
٠
به نظر من اگر بخواهیم دنبال مقصر باشیدم میشه گفت همه مقصر هستنیم. چه اون پدرمادری که پای شبکه های ماهواره ای رو به خونه هاشون بازکردند و نسبت به تربیت دینی و اخلاقی فرزندانشون بی تفاوت بودن ، تا همین دولت محترم که با برنامه ریزی های اشتباه نمیشه گفت ولی ناقص، احکام و مفاهیم دینی رو بطور دست و پاشکسته ای به بچه ها آموزش می دهند که ممکنه حتی در مواردی نتیجه عکس هم داشته باشه. همه اینها دست به دست هم دادن که حالا وضعیت جامعه این شده و متاسفانه انگار هم کاری از دست هیچ کس ساخته نیست ... بازم همون جمله معروف که میگه : در جامعه کنونی ما خیلی از ارزش ها جای خودش رو به ضدارزش ها داده اند و جای خوب و بد در افکار خیلی ها کاملا برعکس شده... فردا در مورد بقیه قسمت ها نظرم رو میگم.
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
این شد یه نظر درست و حسابی :) مرسی
ghazale
ghazale
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
عاقـــا شدیدا لایک !
negin_z_sh
negin_z_sh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
خیلی ساده است فقط کافیه حجابت رو حفظ کنی من یادم نمیاد تو این سال ها یکبار کسی به حریم خصوصی من و خواهرم وارد شده باشه <دروغ چرا دو سه بار اتفاق افتاده
Paeez
Paeez
٩٢/٠٩/٢٢
٢
٠
آرایش غیر متعارف و پوشش زننده چراغ سبزه خودش!اما بعضی افراد هم عقده ی تیکه انداختن دارن به چادر جماعت و محجبه و بی حجاب کاری ندارند،حرفشونو می زنند!خوشبختانه خیلی کم مواجه شدم با این مشکلات، بی محلی بهترین گزینه اس گمونم..
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
١
تا کی بی محلی؟! :| :| :|
ghazale
ghazale
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
بعدشم میتونیم بگیم چون دختر بی حجابهه پسره حق داره بیاد مزاحمش بشه ؟ دختره اگه نخواد ازین اتفاقا براش بیفته میتونه بره حجاب داشته باشه ولی پسرا حقی ندارن ! توجیه نبائد بکنیم ک :)
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
حجاب یه مسئله شخصیه و ربطی ب کسی نداره :|
admin
admin
٩٢/٠٩/٢٤
٠
٠
به شدت خانم شیعه زاده اشتباه می کنید. من با حجاب بودن فرد رو تنها دلیل مصونیت نمی دونم، چون به با حجاب ها هم گیر میدن ولی حجاب حداقل یک بحث شخصی نیست. چون ما احکام اجتماعی زیادی در موردش داریم. خواستید می تونیم ب مباحث آقای دکتر صالحی اشاره کنم
Niva
Niva
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
کی گفته که حجاب چخصی هست؟؟؟؟ما داریم در جامعه به صورت گروهی زندگی میکنیم و رفتارهای افراد کاملا تاثیر گذار هستند.... مثل این میمونه که یک نفر یک لیوان آب رو جلو چچم یه عالمه آدم تچنه بخوره و بگه لیوان آب خودمه.. هر چقدر هم طرف با لیوان خودچ آب بخوره آیا روی دیگران تاثیر گذار نیست؟ بی حجابی و یا بد حجابی هم به همین میزان روی مردها در جامعه تاثیر گذاره... اونم به دلایل ذاتی که دارن
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
آقا من دارم تو خیابون رد میشم.. به هیشکی کار ندارم اصن داشتم درس میخوندم تو راه :| :| بعد 4 تا بچه مدرسه ای میان برف شادی میرییزن روم... مشکل از منه؟؟ من فقط سوژه یک کل کل بودم بین اونا!!! البته خوشبختانه تیرشون به سنگ خورد روم نریخ جاخالی دادم..خخخ
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
خخخخخ...پریسا مشکل از اونا بوده قطعا!//نچ نج!ینی چی تو راه درس میخوندی؟؟؟ وای وای وای :دی
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
1- بعضی وقت ها دخترا مقصرن چون پوشش افتضاحی دارن ، در اون صورت اگه متلکی بشنون حقّشون ِ اما اگه دختر پوشش مشکلی نداشته باشه ، کلا مشکل دارند *:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٢٤
١
٠
این که بخوایم بگیم زیرساخت فرهنگی و اعمال قانون چاره کار هست به نظر من مصداق همون ضرب المثل معروفه که میگه " با حلوا حلوا گفتن دره مردم شیرین نمیشه " یعنی این که الان خیلی سال میشه که همه مسئولین و مردم فرقی نمیکنه دارن میگن باید فرهنگ سازی بشه و از اینجور حرفها ،در مورد اعمال قانون هم که نتیجه ای نگرفتند. به نظر من مشکل همینه که ما منتظریم یکی یک کاری بکنه ! نگاه ما بیشتر وقتها به دست یکی دیگست اما چرا نباید به دستان خودمون امیدورا باشید ؟ چرا نباید خودمون جزو اون دست هایی باشیم که فرهنگ رو داره اصلاح میکنه !؟ (اول از همه خودم رو میگم) ! یک استادی داریم ما میشه گفت از اون مردان نیک روزگار که شاید تعدادشون کم شده باشه... میگفت: (ما ایرانی ها عادت کردیم به تنبلی! عادت کردیم لقمه را بگذارند در دهان ما و بگویند حالا قورت دادنش با تو!) راست را بخواهید به نظر من هم کاملا درست می گفتند... .حالا همین لقمه هایی که دیگران در دهان ما گذاشتند باعث شده که فرهنگ اصلی ما کمکم به فراموشی سپرده بشه و حالا باید کاسه چکنم چکنم در دستمان بگیریم و بازهم همان آش و همان کاسه... (این نظر شخصی من گرچه خودمم زیاد سر همون تنبلی بهش عمل نمی کنم...)
نیوا
نیوا
٩٢/٠٩/٢٤
٠
٠
بعله بنده هم موافق هستم و امیدوارم بحث ها و انجمن هایی که دوستان در جیم میذارن حداقل برای ما و عده ایی از دوستان تاثیر گذار باچه و به همین مساله از خود چروع کردن توجه بچه :) ممنون ریچه جامعه ما هستیم پس باید برای اصلاح جامعه همیچه از خود چروع کرد
عاشق فسنجان
عاشق فسنجان
٩٢/٠٩/٢٥
٠
٠
منم موافقممم