Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - شيعه يعني سابقون السابقون www.jeem.ir
شيعه يعني سابقون السابقون
تحقیقی درباره وضعیت شیعیان در دیگر کشورهای جهان

شيعه يعني سابقون السابقون

نویسنده : محمد حسین وکیلی

شاید متصور شوید که اکثر شیعیان دنیا در ایران زندگی می‌کنند اما این‌گونه نیست و شیعیان در تمامی دنیا در حال گسترش هستند. در غالب کشورها، مردمان دارای این مذهب از زندگی معیشتی و سیاسی خوبی بهره نمی‌برند و مورد ظلم حاکمان خود هستند.

شیعیان جعفری همیشه کشور ایران را به عنوان مرکز شیعیان دنیا می‌دانند و همیشه از ارادت خود به ایران سخن به میان می‌آورند. اما شاید ما از شیعیان دنیا خبری نداشته باشیم و این مطلب بهانه‌ای باشد که بدانیم، آن‌ها تنها نیستند و مردم کشور ما هم برای شیعیان تمامی کشورها ارزش خاصی قائل هستند.

 

آذربایجان

عمده مردم این کشور ترکی زبان، شیعه هستند. آن‌ها با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی هستند، جالب است بدانید که نصف جمعیت این کشور در روستا و نصف دیگر در شهر زندگی می‌کنند و جمعیتی بیش از هفت و نیم میلیون نفر در این کشور شیعه هستند.

 

بحرین

از کشورهای حاشیه خلیج فارس محسوب می‌شود که جمعیت بسیار کمی دارد، حدود 70 درصد جمعیت این کشور را شیعیان تشکیل می‌دهند که حدود هفتصد هزار نفر می‌شوند اما حکومت بحرين به شيوه‌هاي گوناگوني از افزایش جمعیت شیعیان جلوگیری می‌کند كه نمونه آن اعطای تابعیت به اعراب غیر بحرینی سنی است.

اکنون در بحرین اکثر جمعیت را اعراب تشکیل می‌دهند و دومین رده آمار شامل ایرانیان می‌شود. البته نباید فراموش کرد که بحرین از دیرباز بخشي از خاک ایران بوده است.

 

عراق

 شعیان این کشور بیشتر در جنوب زندگی می کنند در مناطقی همچون الکوت، عماره، غراف، دیوانیه، ناصریه و در شمال عراق نیز شیعیان ساکن‌اند، اما تعداد آن‌ها کمتر بوده و بیشتر سنی مذهب هستند.

شش امام شیعیان نیز در شهرهای کاظمین، سامرا، نجف و کربلا خاک شده‌اند که باعث شده این شهرها سالانه شیعیان زیادی را در خود ببیند. در مجموعه از بین جمعیت 31 میلیون نفری (طبق آمارگیری سال 2009) عراق، تعداد شیعیان این کشور بیش از 21 میلیون نفر تخمین زده شده است. 


افغانستان

مناطق شیعه‏نشین در مرکز افغانستان قرار گرفته و از لحاظ جغرافیایی با هم پیوسته می‏باشند. در زبان مردم این مناطق به عنوان هزارستان «هزاره‏جات» معروف شده است و از آن‌جا که هزاره‏ها بخش اصلی شیعیان را تشکیل می‏دهند این منطقه مرکز تشیع می‏باشد. بطوری‌که در افغانستان شیعه مترادف با هزاره است. علاوه بر هزاره‌جات، شیعیان در مناطق شمال و کابل نیز زندگی می‌کنند. جمعیت 5 میلیونی شیعیان این کشور غالبا زبان فارسی دری دارند.

 

لبنان

لبنان از جمله کشورهایی است که گمانی زنی پیرامون تعداد شیعیان آن زیاد است و آمار قابل استدلالی از این کشور ارائه نمی‌شود. در سایت‌هایی همچون ویکی‌پدیا نیز تعداد گفته شده به نظر غیر واقعی نمی‌رسد و تعداد شیعیان در این کشور بیش از آمار ارائه شده است.

آمارهای ارائه شده از حدود 16 درصد تا 55 درصد می‌باشد که می‌توان به آمار جمعیتی بیش از 30 درصد اطمینان نمود و جمعیت شیعیان لبنان را حدود یک و نیم میلیون تخمین زد.

 

یمن

این منطقه از صدر اسلام از مهم‌ترین مناطق رشد شیعه و طرفداران اهل بیت بوده‌است. در این کشور شیعیان بیش از 40 درصد جمعیت 22 میلیونی یمن را تشکیل می‌دهند که بر خلاف جمعیت کثیرشان در مضیقه‌اند. به صورتی که جشن‌هایی مانند عید غدیر در خفا انجام می‌شود، به کتاب‌های شیعیان مانند نهج البلاغه و نهج الفصاحه توهین می‌شود، رسانه‌ها هیچ دوستی با شیعیان ندارند. البته اکثر شیعیان لبنان را پنج امامی‌ها (زیدیه) تشکیل می‌دهند.

دولتمردان این کشور رابطه خوبی نیز با وهابی‌های عربستان دارند.

 

کویت

اگر چند درصدی از جمعیت را در نظر نگیریم، می‌شود گفت که کل جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و حدود 30 درصد یعنی بیش از یک میلیون نفر در این کشور شیعه هستند و به نسب جمعیتی تأثیر قابل ملاحظه‌ای در این کشور گذاشته‌اند. کویتی‌ها قاضی شرعی دارند که مرجع دینی آن‌ها از سوی مراجع نجف اشرف انتخاب می‌شود.

(حمله وهابیان به خیمه عاشورایی در کشور کویت که منجر به تظاهرات شیعیان شد)

 

هند

قبل از آن‌که هند مستعمره کشور انگلستان شود، زبان فارسی دومین زبان این کشور بود. ناگفته پیداست که این کشور چه در زبان چه در فرهنگ، عجیب‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود و انواع دین‌ها را می‌توانید در این کشور پیدا کنید و طبق موثق‌ترین آمار جمعیت شیعیان این کشور حدود 30 میلیون است (البته از 7 ميليون تا 110 ميليون گفته شده است‌) و شهر‌هایی همچون لکهنو و دهلی مسجد جامع شیعیان دارند.

(عزاداری شیعیان در کرگیل هندوستان) 

عربستان

شیعیان این کشور با نام رهبرشان یعنی شیخ نمر (باقر النمر) شناخته می‌‌شوند، رهبری که بیش از 500 روز در اسارت، شکنجه‌های روزانه و همراه سلول انفرادی است، آن هم به جرم بزرگی به نام  شیعه بودن!

در عربستان در حدود 4 میلیون شیعه زندگی می‌کنند که غالب این افراد در شهرهای شیعه نشین قطیف، احسا و دمام زندگی می‌کنند که بسیاری از زائران خارجی شهر ما نیز شیعیان همین شهر‌ها هستند.

با شیعیان قطیف که هم کلام می‌شدم بسیار از نا عدالتی وهابیان در شهر خود شاکی بودند و مدعی بودند که تمام مقام‌های حساس کشور را سنی‌ها و وهابیان به عهده دارند و شیعیان در ناعدالتی سیاسی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

 

===================

پ.ن: متاسفانه آمار دقیقی از شیعیان دنیا در دسترس نیست و سایت‌های داخلی نیز از منابع ضعیفی برای استناد استفاده کرده‌اند، از همین‌رو در این مطلب سعی شده از معتبر‌ترین منابع آماری ممکن استفاده شود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/٢١
٣
٠
شیعه همیشه مظلوم بوده،هست و خواهد بود تا زمانی که خود آقا نجات بخش شیعیان باشند... || خیلی برای من جالب بود این آمارها ،ممنونم محمدحسین.
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
انشاالله موقع ظهور ما هم باشیم:)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... سالار شيعيان حسين ع است و او مظلوم ترين مظلوم دنياست پس چيزي خارج از مذهب نداريم
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
خیلی آمار جالبی بود :)...وقتی آدم این صحنه های حمله به خیمه های مسلمونارو میبینه غصه میخوره...هرچند خودمونم با غیر مسلمون ها خیلی جاها رفتار خوبی نداریم...ممنون :)
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
نگاه کن اسلام برخورد ها مقابل بقیه ادیان رو کامل توضیح داده :) شخصا چند دوست غیر مسلمان داشتم، هر چند واقعا سنی ها در کشور ما مورد احترام هستن :)
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
یه نکته ک ب ذهنم رسید بگم اینکه شیعیان ب چیزی حدود 70 فرقه مختلف تقسیم میشن! // آمار جالبی بود ممنون
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
در اسلام 72 فرقه داریم ، شیعه ها زیاد نیستن فرقه های اصلی مثل اسماعیلیه ، زیدیه و .. 4-5 تا بیشتر نمیشن و بزرگان حتی تا سه تا تقسیم میکنن که مثلا من در مطلبم علویان رو محاسبه نکردم
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
عجب! ... چون من این جوری شنیده بودممم /// مرسی
h-hidarpoor
h-hidarpoor
٩٢/٠٩/٢١
١
٠
از شیعیان ما نیست كسانى كه به زبان بگویند شیعه هستیم ولى با اعمال و رفتار ما مخالف باشند، شیعه آن است كه با زبان دل با ما همراهى كند، و در عمل بدنبال رفتار و كردار ما باشند، اینها (حقیقتاً) شیعه اند.../ سایت گفتگوی دینی
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
ارمان و ارزوی هر کدوم از شیعه واقعی بودنه ، انشاالله که بهش میرسیم :)
سهره
سهره
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
..............چه جالب .......نمی دونستم
s_a
s_a
٩٢/٠٩/٢١
٠
٠
من نمیدونستممممممممممممممم اینا رو!!!!!!!! //////////// چقدر هند شیعه دارهههههههه.... البته جمعیت کشورشونم خب زیاده خب....... از لحاظ کمیت میگم زیادن! //////// من اصلا نشنیده بودم 5 امامی!!!!!!!!!
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
کلا اینهمه شیعه هند رو مدیون یکی دو نفریم که رفتن برای تبلیغات
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
ممنون بابت مطلبتون : )
maede
maede
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
چقدر خوب که تو این کشورا هم شیعه هست!مخصوصن هند!انشاالله روز به روز جمعیت شیعه ها زیادتر بشه.خدا این وهابی ها رو لعنت کنه..چقدر حمله شون به خیمه ناراحت کننده بود.تو عربستان اوضاع چه سخته!وقتی اونا مقام های مهمه کشورو میدن به سنی ها و وهابی ها بعد چقدر بده که به دلایلی حرف از برابری و......زده میشه!وقتی افرادی مثل همین شیخ نمر که گفتین رو میبینم با خودم فکر میکنم خوشبحالشون پیش امیرالمومنین ع چقدر سربلندن........
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
انشاالله ، از مظلومیت بعضی شیعیان داد هم بزنیم کمه
Niva
Niva
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
واقعا شیعیان هیچ جای دنیا مثه ایران از امنیت و آرامش برخوردار نیستن.. البته اگه روند رشد جمعیت ایران همین جوری ادامه پیدا کنه تعداد شیعیان روز به روز کمتر میشه... راستی در قسمت یمن منزورتون از لبنان در خط یکی مونده به آخر یمنه یا لبنان؟ ممنون
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
یمن درسته :))))) یک اماری که اخیرا ارائه شده بود رشد زیاد جالبی رو نشون نمیداد(البته جامعه اماریش پایین بود) / این هم از برکات نظاممونه :)
قضاله
قضاله
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
عه کلا اصن تصورم عوض شدا .. چه همه شیعه داریم تو کشورای مختلف ! چرا بیشتریا مخالفت میکنن با شیعه ها ولی ؟ ممنان !
mhv
mhv
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
به خاطر این که شیعه طرفدار مظلومیت و اسلام حقیقیه ، و این اسلام برای بعضی ها بسیار تلخه و کم سود!
ali007
ali007
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
ممنون مستر وکیلی.....................امار بسیار جالبی بود......................من نمیدونستم!!!!!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
سلام ... متشكرم افتخار ما شيعبه بودن است اميدوارم روزي فرا رسد كه ديگر مذهبها افسوس بخورند كه شيعه نبوده‌اند . يا مهدي ع
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠٩/٢٢
٠
٠
ممنون جناب وکیلی. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ
admincheh
admincheh
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
به امید روزی که واقعن شیعه باشیم!شیعه واقعی ..
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/٢٣
٠
٠
شیعه زیاده تو کشور های مختلف اما بازم تعدادشون کمه...//تشکر آقای وکیلی
مهتا
مهتا
٩٢/١٠/٠٥
٠
٠
مگه تو کشور ما مذاهب دیگه میتونن تو راس مملکت باشن بهر حال هر کشوری قوانین خودشو داره .......
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٤/١٥
٠
٠
کلا خیلی گه میخوری