آبروی خودمان را نبریم
کمی فکر کنیم...

آبروی خودمان را نبریم

نویسنده : Dokhtare Mashreghi

همیشه می‌گفتند ایرانی به ادبش معروف است و به فرهنگش اما با رفتارهایی که بعضا از بعضی ایرانی‌ها این روزها مشاهده شده، این ایران نه نشان از ادب دارد و نه نشان از فرهنگ!

شاید شوخی‌هایی در بین خودمان می‌کنیم، صرفا جهت خندیدن ولی این فقط در بین خودمان است و بس. ما این اجازه را داریم که هرچقدر می‌خواهیم شوخی کنیم و بخندیم و هر حرفی را بزنیم. اما حق نداریم کسی را مورد تحقیر قرار بدهیم. آن هم در شبکه‌ای جهانی.

 

تا آن‌جایی که معلوم است، لیونل مسی همیشه خوش رفتارترین بازیکن میادین بوده و هست. هیچ وقت به کسی توهین نکرده و همیشه متواضع برخورد کرده به طوری‌که هیچ‌گاه کسی احساس نمی‌کند در مقابل بهترین بازیکن جهان بازی می‌کند. حالا این‌که یک همچین شخصی را مورد ترور شخصیتی قرار دهیم آیا درست است؟ اصلا آیا انصاف است؟

بعد از مراسم قرعه کشی جام جهانی، درست زمانی‌که همه خوش و خرم در حال تدارک بازی‌های تدارکاتی بودند، بعضی از هموطنان به ظاهر عزیز به صفحه فیس بوک مسی حمله‌ور شدند و هرچه دل تنگ‌شان خواست گفتند. درست مثل زمانی که تیم ملی والیبال‌مان بردی تاریخی مقابل ایتالیا را به دست آورد. همان موقع بود که ایرانیان به صفحه زایتسف هجوم بردند و کاری کردند زایستف خطاب به تمام ایرانی‌ها بنویسد: «متاسفم که بزرگترین تفریح ایرانیان، توهین به دیگران است!» و این‌جا بود که تر و خشک با هم سوخت و فرهنگ‌مان دود شد.

 

این‌گونه رفتارها کم نیست، نه فقط در مسائل ورزشی، بلکه حتی در مسائل سیاسی هم بعضی‌ها حرمت‌ها را می‌شکنند و توهین می‌کنند به مقامات. ما خود مردمانی هستیم که با هر توهینی سریعا واکنشی نشان می‌دهیم در خور شخصیت توهین کننده. پس چرا کاری می‌کنیم که دیگران رفتار بدی با ما داشته باشند؟

به جای این‌که در آستانه جام جهانی در صفحه‌های شخصی خودمان به بازیکنان تیم ملی کشورمان روحیه و انگیزه بدهیم، با این کار، بیشتر آن‌ها را خرد می‌کنیم. این یعنی ما این‌قدر ناتوانیم که می‌خواهیم با ترور شخصیتی نتیجه‌ها را عوض کنیم.

به امید روزی که به خودمان بیایم و باز به فرهنگ و تمدن ایرانی، افتخار کند جهان...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mohammad Ghandehari
Mohammad Ghandehari
٩٢/٠٩/١٨
١
١
جالبه حالا همه تو پیج شخصی مسی ازش معدرت خواهی کردن شخصا دیدم انگار مجبورن فهش بدن بعد معذرت خواهی کنند!!!!!!!
mr_khas
mr_khas
٩٢/٠٩/١٨
٣
٠
واقعا واسه اون عده متاسفم!!!! هدفشون چی بوده واقعا؟؟؟!!!! جز خراب کردن ایران کاره دیگه هم کردن؟؟؟!!! که مثلا چی؟؟؟؟ برداشته به مسی گفته ویتامین ث بخور در مقابل هاشم بیگ زاده میخوای بازی کنی!!!! ما کل فوتبالمون رو رو هم بذاریم نصف استعداد مسی نیست !!!! واقعا متاسفم ... همین
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/٠٩/١٨
١
٢
جنگ روانییییی:)))
fatemeh
fatemeh
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
جنگ روانی کی علیه کی ؟ خودمون علیه خودمون؟ خنده داره ...
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
به فرهنگ و تمدن ایرانی همیشه افتخار می کنن، ولی بدونید همیشه یک مشت نشونه ی یک خروار نیست، از کجا می دونید کسایی که رفتن اون کامنت ها رو گذاشتن هدفشون جز تخریب وجه ی جمهوری اسلامی ایران نبوده؟سال 88 یه عده اومدن به مراسم امام حسین توهین کردن، حالا باید بگیم، کل ایرانی ها بیشعور هستن؟ این ها هم جزء همون افرادن که سال 88 به خیابون ریختن، و الان دارن با گروه بندی جدید زمینه ی فتنه ی دیگه ای رو فراهم می کنن! بهتر به جای تذکر ، و کارشناسی،ریشه یابی کنید، که اونایی که کامنت گذاشتن جزء کدوم گروه از ایرانی ها بودن!یا برید تو همون صفحه کامنت بذارین بگین: اینان ایرانی نما هستن و بس!:)))
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٢/٠٩/١٩
٠
٠
من نمیدونم این قضیه به فتنه سال88چه ربطی داره عاخه؟؟؟ فک کردی کی بودن اونایی که کامنت گذاشتن رو پیجش؟؟؟یه ادمایی مثه ما که وقتشونو میگذرونن فیس بوک و کلا بهتره بگم بیکار ...رفتن کامنت گذاشتن یه عده ادمه خوشحال که واقعا درک نکردن با این کار فرهنگ خودمون رو پایین میارن...براشون فرقی نداره ،کلا بهتره بگم جو گیر شدن!!!!!! اینقد مسائلو پیچیده نبینین...
admin
admin
٩٢/٠٩/١٨
٤
٠
داشتم فکر می کردم اگر همین کار مثلن علیه یک امام جمعه یا یک چهره مذهبی اتفاق می افتاد آیا ما باز هم حاضر بودیم «لمپنسیم» حاکم بر فیس بووک و خیلی از شبکه های اجتماعی رو که به بهانه آزادی بیان مد شده محکوم کنیم؟
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
ینی گنننند زدن.پیج مسی رو تو فیس بوک داغون کردن.یه حرفایی زدن خجالت میکشیدی بخونی :|
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/١٨
٢
٠
سلام ... متشكرم واقعا چيزي ندارم كه بگويم داريم كاري را مي‌كنيم كه شبكه عمو ضرغامي يادمان داده است
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
واقا که آدم بضی اوقات متاسف میشه برای بضی از مردم... متاسفم بضیا اسمشونو میذارن مسلمون... اسلامی که گفته در بدترین شرایط هم به کسی توهین نکنین... بد بیان سر چیزای مسخره مثل فوتبال ...فرهنگ و دینومونو اینقدر کوچیک جلوه بدن ...نمیدونم چی بگم دیگه
ati200
ati200
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
ابروی کشورمون و می برن بااین کاراشون ..اونم تو این بره ه اززمان که ایران هراسی درحال رواج هست
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
واقعا که... :|
ali007
ali007
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
متاسفم برا بعضی ها...
Vania
Vania
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
:|||||||
hosein
hosein
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
مسی...هاشم بیگ زاده مردم چه توقعی دارن والا.
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
فقط میشه گفت هییییییییییییییییییییییییییی
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
خیلی ناراحت شدم وقتی اینو دیدم نمیدونم چی بگم
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
واقعا اینا خیلی بی ادب بودن........من واقعا متأسفم برای کسایی که رفتن یه همچین کارایی کرده.......کاش مسی بود و در کنار توهینای یه عده بیـــــــــــــــــــــب، حرفای ما و بقیه ی ایرانی ها رو هم می دید..................هعععععععععی.......حالا دوست دارین بیاد اینقدر بهمون گل بزنه رکورد گل های ملیش به دایی برسه........
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
وای وای وای عده ای بیکار چکارا که نمیکنن!!!
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
نمیدونم واقعا بعضیا با خودشون چی فک میکنن ... این نشون میده که این افراد چقد کمبود دارن تو زندگیشون عقده ای شدن
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٢/٠٩/١٨
٠
٢
این وسط تو کامنتاشون یه چیزی از همه خنده دار تر بود همه که چرت پرت بود بماند این یکی رو ک خوندم از خنده افتادم کف اتاقم:))))باور ندارین؟؟؟؟ کامنت زده بود که تتلو ازاد شد:) عاخه بگو این بدبخت از کجا میدونه تتلوکیه؟؟؟ باز رفتم پیج مجری مسابقات و زنشو هم پیدا کردن اعلامیه زدن که بریم پیجش ....همین چرتو پرتا رو بنویسین عاخه این چه کاریه؟؟؟؟ بدبخت مسی نمیدونسته که چی میگن اینا ://///واقعا که حداقل فوش میدین واسه بنده خدا ترجمه کنین که بدونه چی میگین
e_najva
e_najva
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
آدمای بیکار وبی هدف ... عاقبت همین می شود.
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
در کل یه عده هستن مشکل دارن...خو آخه ینی چی؟؟به اون بیچاره چی کار دارن ؟؟ اونم مثه ما داره واسه کشورش می جنگه و بازی میکنه....ایششششش//متشکر فآطمه :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
سه تا نقطه فقط(...) حرف دیگه ای ندارم!!!
Paeez
Paeez
٩٢/٠٩/١٨
٠
٠
تاسف و دیگر هیچ!آخه چی میشه گفت وقتی با نام ایرانی هرکاری می کنند:|
fatemeh
fatemeh
٩٢/٠٩/١٨
١
٠
واقعا براشون متاسفم.... فکر میکنین مسی الان راجع به ایرانیا چی فکر میکنه؟ ای کاش یکی به مسی بگه ایرانیا اینطوری نیستن ..... میدونین مسی در جواب این همه توهین چی گفت : واقعا متاسفم این حرف ها مودبانه نیست. مسی با اخلاقترین بازیکن فوتباله و البته بهترین . از خبر این توهین واقعا ناراحت شدم ... (چه طوری روشون شده به خودشون بگن ایرانی......؟؟؟؟ مسلمون....؟؟؟؟)
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠