به کی؛ چه کتابی هدیه بدهیم؟

بسته پیشنهادی کتاب برای هفته کتاب و کتابخوانی
Image caption بسته پیشنهادی کتاب برای هفته کتاب و کتابخوانی

دو ماهی می‌شود که تا حد زیادی موفق شده‌ام نوسانات هی کتاب خواندن و هی کتاب نخواندنم را کنترل کنم، و این نوار زیگزاگی مطالعاتی‌ام را متعادل‌تر و نزدیکترش کنم به یک خط مستقیم. این را داشته باشید فعلا. از شنبه هم هفته کتاب و کتابخوانی آغاز شده است. بسیار خب، حالا بنده از بیان این دو جمله چه غرضی می‌توانم داشته باشم؟ دقیقا! می‌خواهم خوانده‌هایم را در قالب یک پک جذاب و البته متفاوت در اختیار شما هم بگذارم. در این صورت اگر خودتان خواستید برای مطالعه یک کتاب خوب دست به انتخاب بزنید، یا حتی به این مناسبت هوس کردید کتابی به کسی هدیه بدهید، دستتان باز است. برای انواع و اقسام سلیقه‌ها هم گزینه پیش رویتان است. پس، پیش به سوی این مطلب! 

 

 برای دوست‌داران داستان کوتاه

چنانچه مایل بودید بروید در فاز داستان کوتاه پیشنهاد من به شما دوتا کتاب نیست، بلکه دوتا نویسنده است. خورخه لوئیس بورخس و خولیو کرتاثار. هر دو هم آرژانتینی و متعلق به ادبیات آمریکای لاتین. به قول یکی از دوستان خوره کتابم هرجا این دو را دیدید ببلعیدشان! کلا در فضاهای خاص و متفاوت می‌نویسند. اگر دنبال مطالعه داستان‌هایی با تم خاص، بعضی جاها خوفناک، بعضی جاها پر رمز و راز و بعضی جاها کاملا معمولی هستید به شما توصیه می‌کنم آگراندیسمان و چند داستان کوتاه دیگر را به هیچ عنوان از دست ندهید. کلا از دست ندهیدشان!  علاوه بر این بدانید و آگاه باشید که در این کتاب با پایان‌هایی خارق‌العاده طرف‌اید و شک ندارم تا مدتی بعد ذهنتان درگیر آن‌ها خواهد ماند.

حالا اگر خواستید کمی چاشنی تعمق و تفکر را هم به کارتان اضافه کنید و در برخی داستان‌ها با یک جور تم فلسفی مواجه شوید و به خودتان، انسان‌ها، موجودیت آدم‌ها، جهان هستی و این کنگره بزرگ فکر کنید، بروید سراغ هزارتوهای بورخس. هزارتوهای بورخس را می‌توانید به صورت مجزا و در قالب چندین کتاب از بازار تهیه کنید و نوش جان کنید. جالب است بدانید خولیو کورتاثار در پایان یکی از مصاحبه‌هایش، که اتفاقا در پایان همین کتابش هم می‌توانید آن را بخوانید؛ گفته است تحت تأثیر بورخس بوده است.  

آگراندیسمان 

 

اگر داستان‌های عاشقانه می‌‌خوانید

بیلی را بر حسب اتفاق وقتی خواندم که خیلی حالم گرفته بود. کتاب که تمام شد حال گرفته من هم روبه راه شده بود. یک جورهایی به من القای حس قدرت شده بود. نه به خاطر موضوع داستان، بلکه به خاطر اینکه بیلی در این کتاب دارد در یک شرایط کاملا ناامیدکننده، با شدت هرچه تمام‌تر از مردی که شفابخش زندگی‌اش شده است دفاع می‌کند. برای او و به امید او می‌جنگد و در فکر و ذهنش مطلقا دوست ندارد در این زمینه شکستی را متحمل شود. می‌خواهد او را نجات بدهد و به این نجات یافتن اطمینان کامل دارد. در تمام مدت خواندن این کتاب، که بیلی داشت با ستاره کوچکش در آسمان صحبت می‌کرد، با خودم می‌گفتم واقعا چقدر خوب است اگر در دنیای واقعی‌مان ما هم بتوانیم همین قدر قوی باشیم و به مشکلاتمان فائق بیاییم، یعنی بخواهیم که فائق بیاییم. اگر این جمله آخر خیلی شعاری شد ببخشید! 

صفحه اول کتاب را که باز کنید نوشته است:«بیلی یک مکاشفه است! این بهترین اثر آناگاوالدا تا کنون است». قسمت اول که خب تکیه گاه و نقطه قوت این کتاب است باز هم با چاشنی عشق، ولی رد یا پذیرش قسمت دوم را می‌گذارم به عهده خودتان بعد از اینکه کتاب‌های دیگرش را هم خواندید..

بیلی 

 

 حالا عشق شعرها بخوانند

 پیشنهاد من برای این افراد دو کتاب اقلیماه و پری خوانی است. کتاب اول سروده کبری موسوی قهفرخی و دومی سروده امیرحسین اللهیاری است. هر دو هم به سبک کلاسیک و در قالب غزل. منتهی اگر بیشتر با لفظ و واژه‌های امروزی کیف می‌کنید و شعرهای روان و راحت را می‌پسندید، اقلیماه را پیشنهاد می‌کنم. اگر هم اندکی متمایل به یک زبان کلاسیک‌تر هستید، بروید سراغ پریخوانی. البته فقط اندکی. چون این حرف مبنی بر زمخت بودن اشعار پریخوانی نیست اما در قیاس با اقلیماه قطعا زبان متفاوت‌تری دارد. او ده سال برای این کتاب زمان گذاشته است و به گمانم همین نکته بتواند مشخص کند که با چه اثر شایسته‌ای مواجه هستید. به انضمام اینکه من به شخصه معتقدم واژه شعر و شاعر درمورد این کتاب‌ها خیلی خوب در جای خود نشسته و به صاحبانش نسبت داده شده است، چرا که به خوبی متوجه خلق مفهوم و خلق واژه توسط سراینده‌هایش می‌شوید. شعرها به هیچ‌وجه دم دستی نیستند و با متانت تمام سر جایشان خوش نشسته‌اند. به اعتقاد من در دنیای امروز که خیلی‌ها دچار خود شاعر پنداری با دز بالایی هستند یافتن و خواندن کتاب‌های شعر خوب یا کتاب شعرهای خوب واقعا غنیمت است پس از دستشان ندهید.

 کتاب شعر

 

برای اهل فراگیری

اگر کسی را می‌شناسید که اهل داستان نوشتن است و یا به هر نحوی دستی بر آتش این کار دارد، به او بگویید برود سراغ براعت استهلال نادر ابراهیمی. بلأخره جای یک کتاب آموزشی خالی بود دیگر! عنوان اصلی کتاب می‌گوید براعت استهلال یا خوش آغازی در ادبیات داستانی، منتهی به اعتقاد من کلا کتابی است که به درد نویسنده جماعت می‌خورد. به هر حال هر نوشتنی یک آغازی می‌خواهد دیگر، و چه بهتر که به خوش‌ترین شکل ممکن آغاز شود. اگر قبل از خواندن این کتاب، کتاب‌های درجه یکی مثل طاعون، جنگ و صلح یا صد سال تنهایی و کلا کتاب‌های ادبیات درخور توجه را هم خوانده باشید که دیگر نور علی نور می‌شود. چون کتاب، در قالب آموزش خوش آغازی، به کرات مصداق و مثال هایی از این قبیل اثرها می‌آورد که البته وجه قابل توجه این کتاب هم همین است. اصولا هرچیزی آموختنش با دیدن عینیت‌ها ساده‌تر است. همین مصداق‌ها اندکی از دز ثقیل بودن کتاب برایتان کم می‌کند.

براعت استهلال

 

کتاب مخصوص نوجوانان

کم‌سن و سال‌‌ترها را فراموش نکرده‌ایم. اگر دور و برتان نوجوانی دارید که خوره کتاب است و از قضا نمی‌داند به سراغ چه عنوانی برود من دوتا پیشنهاد برایتان دارم. یکی رمان زیبا صدایم کن و دیگری کتاب شعر از خودم سوال می‌کنم. رمان زیبا صدایم کن از آن کتاب‌هایی است که کلی جایزه برده و حتی در جشنواره‌ای که خود نوجوان‌ها داورش بوده‌اند برنده شده. نویسنده‌اش هم فرهاد حسن زاده است. ماجرای آن هم در مورد اتفاقاتی است که در طول یک روز برای دختری که در مرکز کودکان بی‌سرپرست زندگی می‌کند پیش می‌‌آید، و البته بهتر است بگویم خودش پیش می‌آورد. اتفاقات مختلفی که در این یک روز و در این کتاب می‌افتد ماجرا را برای نوجوان‌ها خیلی جذاب می‌کند.

از خودم سوال می‌کنم هم متعلق به حامد مقق است. شعرهای متفاوت و منحصر به فردی دارد و اگر کسی از سن کم با دنیای شعر و شاعری ارتباط برقرار کند حتما مطالعه این کتاب برایش تجربه خوبی خواهد شد.